Ilustrační FOTO - Pixabay

Konec tahanic o rodičovský příspěvek

Vyšší rodičovská by se od ledna měla týkat rodičů novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek zrovna pobírat. Na této podobě navýšení z 220 000 na 300 000 korun se shodla vládní koalice ANO a ČSSD.

Koaliční strany vedou spor o zvýšení rodičovské, které slíbily v programovém prohlášení, od loňska. Návrh se několikrát měnil, a to i kvůli tlaku na snižování výdajů kvůli zpomalování ekonomiky. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že je škoda, že se vládní strany nedohodly hned, ČSSD stanovisko měnila a její ministryně práce Jana Maláčová nakonec přichází s říjnovým návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). »V podstatě jsme strávili strašně moc času a ve finále je návrh paní ministryně Maláčové identický jako původní návrh paní ministryně Schillerové… Škoda, že jsme se na tom nedohodli hned a ČSSD několikrát změnila stanovisko,« řekl Babiš.

Předseda ČSSD Jan Hamáček na to zareagoval tak, že naopak ministerstvo financí nemělo představu o rozpočtu a sociální demokraté už si zvykli na to, že si výsledek přisvojí premiér. »Je to věc, na kterou jsme si zvykli. Pan premiér potřebuje dojít k závěru, že to celé vymyslel a zařídil on. Pokud toto je cena za to, že pomůžeme maminkám, tak my jsme s tou cenou spokojeni,« řekl šéf ČSSD.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová v reakci pro náš list uvedla, že to, jak se ČSSD a ANO před volbami přetahují kdo s koho, považuje za trapné. »Musím říct, že vůči občanům ČR to je už opravdu trapné, navíc nyní po půlroční tahanici v podstatě zopakovali to, co se řeklo na začátku, protože schválená varianta byla jedna z prvních, o které se hovořilo prohlásila Aulická. Potvrdila, že jde o navýšení, které KSČM podporovala a které je pro ni jediné přípustné, takže rozhodnutí koalice uvítala.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí KSČM, místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny Hana Aulická Jírovcová.

ČSSD neví, co chce

Podle Maláčové se »ještě minulý týden koaliční partner bránil navýšení rodičovské zuby nehty«. Ministryně uvedla, že přistoupila na kompromis, aby »rodiny neostrouhaly«. Dál považuje za nejspravedlivější svůj původní plán přidat 80 000 korun všem rodinám s nejmladším dítětem do čtyř let. Podle Babiše Maláčová slibovala něco, co neměla v koalici předjednané.

»Ty tahanice mezi ANO a ČSSD jsou vůči veřejnosti trapné a musím říct, že to je právě ČSSD, která vystupuje tak, že ani neví, co chce, a myslím si, že samotné občany to už nebaví,« okomentovala vládní tahanice komunistická poslankyně.

Od ledna by si tak mohly polepšit rodiny s novorozenci i ty s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. »Částka se bude odvíjet od předchozího příjmu a věku dítěte, tedy od počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin,« řekla Maláčová.

Podle premiéra je pro příští rok na navýšení rodičovské potřeba 8,6 miliardy korun a celkové výdaje by měly činit 32,9 miliardy korun. Premiér dodal, že ministerstvo práce našlo ve své pokladně 250 milionů a většina peněz pochází z jiných kapitol rozpočtu. Očekával prý, že resort práce »víc pomůže« a dohledá větší sumu, když má na příští rok mít 674 miliard. Maláčová už dřív poukazovala na to, že valná většina výdajů ministerstva práce jsou takzvané mandatorní výdaje, které nařizuje zákon a na kterých se ušetřit nedá. Jsou to například vyplácené důchody.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.