FOTO - Pixabay

VW vedl v Brazílii černé listiny

Německá automobilka Volkswagen spolupracovala v 60. až 80. letech s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních zaměstnanců s uvedením jejich politické orientace, předávala je režimu, a navíc umožňovala zatýkání levicově orientovaných pracovníků přímo v továrně.

Informují o tom televizní a rozhlasové stanice NDR a SWR a list Süddeutsche Zeitung. »Bezpečnostní služba VW hrála politickou roli. Když byl někdo členem odborů tak jako já, tak bezpečnostní služba zpracovala seznamy se jmény a ty předala represivnímu aparátu,« vypráví 74letý Lucio Bellentani, který tehdy pro Volkswagen v Brazílii pracoval. Přímo v továrně byl člen zakázané komunistické strany zatčen koncem července 1972, následně byl dva roky vězněn a opakovaně podroben mučení ze strany brazilských bezpečnostních složek.

»Někdy se probudím křikem. Stane se to vždy, když se přes den zasazuji za vyrovnání se s obdobím vojenské diktatury. I dnes v noci tomu tak bylo…,« pokračuje Bellentani. Není divu, když se k moci v Brazílii vrátil velký fanoušek tehdejší krvavé diktatury a chilského masového vraha Augusto Pinocheta, ultrapravicový prezident Jair Bolsonaro…

»Zdálo se mi, že mě stejně jako tehdy znovu mučili,« říká Bellentani, kterého podle jeho slov policisté bili už v areálu automobilky, čemuž ale tamní bezpečnostní služba jen přihlížela.

Volkswagen si k neslavné kapitole svých dějin nechal zpracovat studii od historika Christophera Koppera z univerzity v Bielefeldu, která podle automobilky došla k závěru, že za pochybení mohli jednotliví zaměstnanci. Podle firmy se prý nenašly žádné důkazy svědčící o institucionální spolupráci brazilského Volkswagenu s tamním vojenským režimem.

Takovýto výklad tehdejších událostí ale podle ČTK paradoxně odmítá sám autor studie Kopper. »Našel jsem důkazy, že bezpečnostní služba spolupracovala s tajnou policií. A že o tom po celou dobu bylo informováno představenstvo brazilského VW i jeho šéf,« říká s tím, že bezpečnostní služba předávala brazilským složkám informace o protirežimně naladěných zaměstnancích a jejich činnosti.

Případem se zabývá i brazilská justice. Kolektivního odškodnění se u ní domáhá 12 bývalých zaměstnanců německé automobilky, kteří tvrdí, že byli za vědomí Volkswagenu zatčeni v jeho továrně a posléze mučeni. Další desítky pracovníků byly podle žaloby vedeny na černé listině.

Automobilka v Brazílii působí od roku 1953 a zaměstnává zde na 20 000 lidí… V době vlády vojenské junty přišly nejméně stovky lidí o život a tisíce se staly obětí mučení!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-22 20:14
To je mi ale novinka. Všichni tihle pacholci táhnou za vůní peněz i
přes pach krve. Stejně jako Ford v "kolébce demokracie"
nechal beztrestně střílet ze samopalů do stávkujících svou závodní
stráž.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.