Veba Broumov a.s. z okna kláštera. FOTO - wikimedia commons

Reorganizační plán má textilce Veba Broumov zajistit zachování výroby a pracovních míst

Věřitelé schválili reorganizační plán firmy Veba Broumov, která patří k největším českým textilkám. Plán počítá se zachováním výroby a pracovních míst. Novým vlastníkem Veby by se měl stát podnikatel Otakar Moťka. V insolvenčním řízení je podnik od loňského května.

Pro schválení reorganizačního plánu na schůzi věřitelů u Krajského soudu v Hradci Králové hlasovali všichni přítomní věřitelé. Reorganizační plán ještě musí schválit soud, což se očekává.

Veba má 287 věřitelů, kterým celkem dluží 846 milionů korun. Podnik má asi 700 zaměstnanců a stále vyrábí. Stěžejním produktem Veby je takzvaný africký brokát pro africké trhy.

Vedení Veby rozhodnutí věřitelů přivítalo. Podle finančního ředitele Miloslava Geislera je reorganizace pro věřitele nejvýhodnějším řešením, podniku zajistí oživení a pozitivně ovlivní i situaci na Broumovsku. »Výroba i prodej jdou postupně nahoru. Zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) byl v prvním čtvrtletí 19 milionů korun,« řekl Geisler.

Reorganizace by měla být pro věřitele výhodnější než konkurz s rozprodejem majetku. Celkem by věřitelé při reorganizaci měli dostat 322 mil. Kč. V případě konkurzu by výtěžek podle znaleckého posudku byl 294 mil. Kč. Vlastní reorganizace by měla trvat asi devět měsíců, výplata pohledávek by měla ve splátkách trvat až pět let.

Nejvíce by za své pohledávky měli dostat věřitelé, kteří je mají zajištěné zástavami majetku Veby. Takzvaní zajištění věřitelé by měli své pohledávky dostat vyplacené v rozmezí od 20 do 52 %, přičemž nejvyšší uspokojení by měla dostat banka Raiffeisenbank. Nezajištění věřitelé by měli získat pět procent pohledávek, akcionáři nic.

Veba hodlá uspokojit pohledávky i tím, že se zbaví zbytného majetku, a to broumovského areálu Velká Ves, části areálu v Polici nad Metují a hotelového resortu v Broumově. Další část majetku by měla Veba vydat věřitelům a zpětně si ho pronajmout.

Při reorganizaci by měl do Veby jako strategický investor vstoupit podnikatel Moťka, který by měl Vebě na provoz a vyplacení zajištěných věřitelů dát dohromady 30 mil. Kč. Tímto vkladem by se měl stát prostřednictvím své společnosti Camalleri Hold i jediným akcionářem Veby. Od loňského září Moťka již provoz Veby financuje, a to prostřednictvím firmy Veba Bazin Riche. Moťka je i největším věřitelem Veby s pohledávkami asi za 410 mil. Kč. Většinu pohledávek za Vebou získal od ČSOB, Komerční banky, Citibank a UniCredit Bank.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.