Ilustrační FOTO - Haló noviny

Přijme Zeman Staňkovu demisi?

Prezident republiky nemusí podle Ústavy povinně odvolat ministra, který podá prostřednictvím předsedy vlády demisi, musel by ho ale odvolat v případě, kdy by jeho konec navrhl přímo premiér, vysvětlil ústavní právník Jan Wintr.

Z právního hlediska podle Wintra nehraje roli fakt, zda se ministr rozhodne skončit sám nebo ho k demisi přinutí například tlak z vlastní politické strany, o kterém hovoří končící ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace, označil ji za neobvyklou. »V demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD (Jana) Hamáčka,« uvedl Babiš. Podle Hamáčka je situace jasná a ČSSD hledá Staňkova nástupce, Zeman se však ke svému postupu zatím nevyjádřil.

Wintr řekl, že podle Ústavy je prezident povinen přijmout demisi vlády, pokud Sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry, vyslovila jí nedůvěru nebo kabinet skončil po ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny. »Z toho plyne, že v ostatních případech ji není povinen přijmout,« vysvětlil.

Prezident může sehrát roli moderátora situace a v některých případech může usilovat i o to, aby ministr ve vládě zůstal. Wintr připomněl například situaci z roku 1997, kdy prezident Václav Havel přesvědčil ministra vnitra Jana Rumla, aby pokračoval ve funkci, když se kandidatury nečekaně vzdal Petr Nečas. Ruml poté oznámil, že odejde poté, co bude na jeho funkci navržen jiný kandidát.

Čas na Zemanovo rozhodnutí podle Wintra ohraničil především sám Staněk, když minulý týden oznámil rezignaci k 31. květnu. Kdyby prezident odmítl demisi podle článku 73 ústavy, nabízí se koalici postup podle následujícího článku, dodal Winter. Podle tohoto ustanovení prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. »Zde je jednomyslná shoda, že prezident má bez zbytečného odkladu povinnost návrhu vyhovět,« uvedl Wintr.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-22 19:51
Hamáček je jen mazanější verze pleticháře a politikáře Sobotky.
Jinak vede ČSSD v stejně vychytralém duchu bezzásadovosti vesele dál.
Ustupuje sluníčkářům hájícím nenažrance z vlastního chlívečku
pomocí nesvéprávné menšiny sebestředných truhlíků a naivních
puberťáků vyřvávajících, na zavolání po náměstích, za vydatné
propagace zpravodajské úderky v ČT, pseudodemokratická hesla a
domáhající se až pučistické změny a la Caracas. Zatím co jiní si
za touhle stěnou řevu v tichosti vyřizují svoje účty se skutečnými
demokraty jako je například Assange. Prostě paráda, ale k zvracení.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.