Ilustrační FOTO - Pixabay

Lži o EU šíří přes 500 skupin a stránek

Nevládní organizace Avaaz objevila na Facebooku přes 500 stránek šířících dezinformace ohledně Evropské unie. S odkazem na organizaci o tom  informovala agentura AFP.

Stránky, skupiny a účty na sociální síti měly před blížícími se volbami do europarlamentu přes půl miliardy zhlédnutí!

Co na to europoslankyně, místopředsedkyně ÚV KSČM a lídryně eurokandidátky KSČM – Česká levice společně! Kateřina Konečná? »Europoslanci za KSČM byli vždy pro boj proti dezinformacím, ovšem jedním dechem zdůrazňovali, že tak nelze dělat pomocí cenzury. Já jsem osobně při každé příležitosti občany žádala, aby mi posílali informace o EU, u kterých si nebyli jisti pravdivostí a díky tomu jsem uvedla na pravou míru stovky zpráv. Není ovšem možné ignorovat, že EU je ze všech stran pod informačním útokem, jelikož není tajemstvím, že prezident USA fandí protievropským silám a přeje si radši slabé členské státy, než silnou Unii!«

Europoslankyně, místopředsedkyně ÚV KSČM a lídryně eurokandidátky KSČM – Česká levice společně! Kateřina Konečná.

Mezinárodní síť podvodníků

Organizace Facebooku nahlásila přes 500 podezřelých skupin a stránek z Francie, Německa, Itálie, Británie, Polska a Španělska, které sledovalo přes 32 milionů uživatelů vytvářející přes 67 milionů interakcí (komentáře, sdílení a označení »To se mi líbí«).

Většina z nich buď šířila dezinformace, nebo se jednalo o falešné profily a účty, které pravidla sociální sítě zakazují. Nepravé účty byly často mnohem populárnější než oficiální stránky krajně pravicových a protievropských populistických stran, které podporovaly a napodobovaly, uvedla organizace Avaaz.

Cílem některých stránek bylo vyvolat nenávist proti migrantům nebo šířit dezinformace o Bruselu. Problematické byly například francouzské stránky podporující rasismus nebo německé příspěvky popírající holocaust. Objevily se i falešné účty protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD).

Organizace Avaaz uvítala, že na základě jejích upozornění Facebook v posledních týdnech smazal část problematických stránek a účtů. Jenom zablokované stránky měly tedy přes 500 milionů zhlédnutí, což je více, než je voličů ve volbách do Evropského parlamentu, řekl za Avaaz Christoph Schott britskému serveru The Guardian.

Avaaz podle ČTK provádí vlastní kontrolu stránek porušujících pravidla Facebooku nezávisle na technologické firmě a svá zjištění jí pak předává. Podle Schotta Facebook dobře odvádí práci při mazání problematických stránek, ale měl by je lépe odhalovat. »Měli by to dělat sami. Nás je 30, Facebook má ve svých bezpečnostních týmech přes 30 000 lidí,« uvedl Schott. Sociální síť některé z účtů a skupin smazala, část jich je ale stále v provozu…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2019-05-23 18:10
O tom co, je a není dezinformace, rozhoduje globální prediktor, vrahové
z Wall Streetu jsou jenom loutky, pane Hájku. To ví každý, kdo čte
Ajronet.
pleningeri
2019-05-23 12:50
Když si porovnám mediální vystoupení politiků EU o situaci na
východě Ukrajiny, v Sýrii, ... nemohu se zbavit dojmu, že zdrojem
falešných informací je samotná EU.
hajek.jiri51
2019-05-23 12:41
A kdo určuje co je a co není dezinformace? Snad ne NSA? Inu nezbývá
než za lidi i myslet. To jsme to dopracovali. Anebo že by zloděj
křičel chyťte zloděje? Kdo ví.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.