Ilustrační FOTO - Haló noviny

Syřané odrazili útoky islamistů

Syrská vládní vojska ráno odrazila tři mohutné útoky islamistických ozbrojenců v severozápadní syrské provincii Idlíb. S odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany o tom informovala agentura Reuters.

Moskva uvedla, že do útoku bylo zapojeno kolem 500 ozbrojenců z fronty An-Nusra, sedm tanků a zhruba 30 terénních automobilů s kulomety. Radikálové v Idlíbu podle ruského ministerstva také odpálili rakety na ruskou leteckou základnu Hmímím. Rakety ale buď cíl nezasáhly, nebo byly sestřeleny.

Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. Idlíb leží na hranici s Tureckem a je poslední provincií, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou. OSN upozornila, že v Idlíbu jsou tři miliony lidí, z nichž polovina jsou uprchlíci z jiných částí země.

Hlavní slovo má v Idlíbu radikální skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kterou mj. tvoří někdejší členové fronty An-Nusra. Ta se v roce 2016 sice přejmenovala, ale některá média či vlády tyto radikály stále označují podle původního názvu skupiny. Kromě HTS v Idlíbu působí i povstalecké bojůvky, které se tam stáhly z jiných částí Sýrie.

USA naopak podle ČTK deklarovaly, že údajně mají »signály« o použití chemických zbraní, konkrétně chloru, syrskými jednotkami v Idlíbu…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 30 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-23 12:19
USA už začínají šplhat na další vrchol trapnosti. Ta
"starostlivost", primitivnost a absolutní nedostatek fantazie.
Ať za sebou uklidí ve Vietnamu. Tam sypali chemikálie po stovkách
tisíc tun.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.