Ilustrační FOTO - Pixabay

Vizitka společnosti Huawei Technologies

Čínská společnost Huawei je v současné době v takřka neustále v centru pozornosti kvůli jejímu zařazení na takzvanou černou listinu ve Spojených státech. Přinášíme proto bližší údaje o této rychle se rozvíjející technologické firmě.

Výrobce komunikační techniky Huawei Technologies je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory. Firma je zároveň druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě za korejským Samsungem, když ve třetím čtvrtletí loňského roku předstihla americkou firmu Apple. V letošním 1. čtvrtletí tržní podíl Huawei celosvětově vzrostl na 19 procent z 11,8 % před rokem a firma se tak dostala těsně za Samsung, který měl podíl 23,1 %. Samsung prodal 71,9 milionu přístrojů a Huawei 59,1 mil.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. Firma v roce 2018 dodala na trh rekordních 206 mil. smartphonů, zatímco o rok dříve to bylo 153 mil.

Huawei v roce 1987 založil Žen Čeng-fej, bývalý čínský armádní důstojník a obdivovatel Mao Ce-tunga. Firma je dlouhodobě účelově napadána, že je úzce napojena na čínskou vládu. Společnost popírá, že je pod kontrolou Pekingu a v posledních letech zveřejňuje detailnější údaje o svém hospodaření a technologiích, aby tato nařčení vyvrátila. Firma sídlí v čínském Šen-čenu a loni měla zhruba 188 000 zaměstnanců.

V roce 2018 zvýšila společnost Huawei čistý zisk o 25 % na 59,3 miliardy jüanů (asi 202,6 mld. Kč) díky dobrému výkonu na domácím trhu a rozmachu obchodu s chytrými telefony. Tržby vzrostly o 19,5 % na 721,2 mld. jüanů (asi 2,46 bilionu Kč). Tempo růstu tržeb bylo nejvyšší za dva roky. Příjmy ze zahraničí se na celkových příjmech podílely zhruba polovinou. Příjmy spotřební divize, která zahrnuje chytré telefony, stouply o 54 % na 348,9 mld. jüanů.

FOTO - wikimedia commons

Na český trh s chytrými telefony značka Huawei oficiálně vstoupila v roce 2011. Do té doby čínská firma nabízela smartphony v ČR jen přes operátory, kteří je prodávali pod vlastními značkami. V roce 2013 se tváří marketingové kampaně Huawei v ČR stal hokejista Jaromír Jágr. Huawei u nás na konci roku 2017 zaměstnávala 275 lidí, což je o 55 méně než rok předtím. Loni za 11 měsíců zvýšila firma v ČR prodej chytrých mobilních telefonů o 19 % na 552 000 zařízení. Huawei již dříve uvedla, že do roku 2022 hodlá v ČR investovat 360 mil. dolarů (8,3 mld. Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.

Technologie společnosti Huawei využívají všichni tři tuzemští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. O firmě se mluví jako o možném dodavateli technologií pro mobilní sítě takzvané páté generace (5G).

Do potíží se firma dostala již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres uvedla, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž zaměřenou na USA. Americký mobilní operátor AT&T byl počátkem loňského roku donucen přerušit obchodní vztahy s firmou Huawei.

Americké ministerstvo obchodu se pak letos 16. května rozhodlo zařadit s okamžitou platností Huawei na »černou listinu«, což firmě znemožňuje kupovat americké součástky bez souhlasu vlády USA. Rozhodnutí ministerstva se opírá o exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který kvůli údajně možnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí vyhlásil stav nouze. Americké nařízení o restrikcích, které již vstoupilo v platnost, postihlo Huawei a 68 poboček společnosti v 26 zemích.

Před technologiemi firmy Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval podle vzoru Američanů v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zástupce největšího českého provozovatele telekomunikačních sítí CETIN v březnu prohlásil, že určitá rizika u technologií společnosti Huawei existují, lze je ale zvládnout. Firmu Huawei podpořil také český prezident Miloš Zeman při své dubnové návštěvě Číny a vyjádřil naději, že se společnost bude v ČR podílet na digitalizaci. Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počátkem května uvedl, že z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně výběrových řízení souvisejících se sítěmi 5G, by dopředu neměl být vyřazen žádný zájemce, tudíž ani společnost Huawei.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.