Ilustrační FOTO - Pixabay

Hlavní města Visegradské čtyřky by měla spojit nová vysokorychlostní železnice

Ministři dopravy nebo jejich zástupci ze čtyř středoevropských zemí včetně České republiky na úterní schůzce v Bratislavě podpořili projekt propojení ČR, Slovenska, Maďarska a Polska vysokorychlostní železnicí. Současně se vyslovili proti krácení peněz na silniční infrastrukturu v příštím rozpočtovém období Evropské unie.

Po jednání to sdělil slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

»Všechny čtyři země jsou s tím (projektem vysokorychlostní železnice) ztotožněny. Odborné komise už začaly konat. Dalším krokem je studie proveditelnosti projektu,« uvedl Érsek. Dodal, že plánovaná vysokorychlostní železnice by měla spojit Budapešť, Bratislavu, Brno a Varšavu.

Připravovaná trať podle Érseka umožní jízdu vlaků o rychlosti 300 kilometrů v hodině, což by výrazně zrychlilo vlakovou dopravu mezi zmíněnými zeměmi. »Budeme konkurovat letecké dopravě. Půjde o zcela novou trať,« řekl Érsek. Odhad nákladů na vybudování nového železničního propojení stanoví studie proveditelnosti, zúčastněné země chtějí na projekt žádat příspěvek z evropských fondů.

Vysokorychlostní trať označil za prioritu i český ministr Vladimír Kremlík, který se schůzky zúčastnil. »Problematika vysokorychlostních tratí je i pro mě v České republice prioritou,« uvedl na tiskové konferenci.

Zástupci zúčastněných zemí se rovněž vyslovili proti snížení objemu peněz na silniční infrastrukturu v evropských fondech na příští sedmileté rozpočtové období EU, tedy na roky 2021 až 2027. »Budeme bojovat za to, abychom dostali peníze alespoň na úrovni současného období,« řekl Érsek po jednání s kolegy ze zemí visegrádské čtyřky, které Slovensko nyní předsedá.

Slovenský ministr dopravy se také vyslovil pro urychlení možnosti přeshraničního vymáhání pokut za nezaplacené poplatky za použití silniční sítě. V EU v současnosti neexistuje společný postup při trestání například řidičů osobních vozidel, kteří v jiné členské zemi Unie jezdili po dálnici bez zakoupené dálniční známky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 7 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.