Ilustrační foto - wikimedia commons

Problém s boeingy může zapříčinit nižší nabídku last-minute zájezdů

Ačkoliv enormní zájem o cestování, který začal v polovině srpna 2016, pomalu opadá, vycestovalo do ciziny loni meziročně o 9,1 procenta více lidí. Celkem jich bylo 7,4 milionu. Po letech se výrazně, na 46 %, zvýšil podíl Čechů, kteří jezdí do zahraničí s cestovní kanceláří.

Vyplývá to ze statistik ERV Evropské pojišťovny, která je lídrem trhu cestovního pojištění. »Češi vyráží do zahraničí sice na kratší dobu, ale vícekrát za rok,« upřesnil ředitel obchodu pojišťovny Štěpán Landík.

Češi loni nejčastěji vyráželi do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie, Řecka, Rakouska a Egypta. Letos je spolu s Řeckem a Egyptem favoritem pro leteckou dovolenou Turecko.

Co se týče způsobu dopravy, 56 % Čechů preferovalo cestu automobilem nebo autobusem, 41 % lidí letadlem. Leteckých cest bylo o 14,2 % více než v roce 2017. S tím koresponduje nákup dovolené. Zatímco 54 % Čechů si ji zajistilo individuálně, 46 % využilo služeb cestovní kanceláře. »Na dovolenou jsou kladeny stále vyšší nároky. Téměř třetina vyjíždějících Čechů vyžaduje pětihvězdičkové hotely a 90 % klientů velkých cestovních kanceláří volí stravování all inclusive i přesto, že ceny zájezdů pro letošní rok vzrostly o zhruba 15 %,« uvedl Landík.

Letiště Praha loni odbavilo 16,8 mil. osob, meziročně o devět procent více. Letos očekává ERV nižší růst. Snaha aerolinek modernizovat své flotily novými Boeingy 737 MAX měla opačný účinek, protože tato letadla aerolinky po dvou tragických nehodách musely odstavit z provozu. »Všechny cestovní kanceláře zatím úspěšně nabízejí klientům alternativní termíny nebo destinace dovolených, což klienti v drtivé většině případů přijali. Situace tak případně může zapříčinit omezenou nabídku last-minute zájezdů,« upozornil Landík.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-05-24 19:27
Řev letadel nabírajících výšku z Letiště Ruzyně (úmyslně) je
neskutečný. Kolem poledního v intervalu 5-10 minut!! Chtělo by to
zdanit letecká paliva. Emise by mohly klesnout snad i o 11%. Pak by se
megalomanské plány o výstavbě dalšího letiště ve Vodochodech snad
vrátily do říše snů ... "Cestovatelé" se chlubí, že
znají druhou stranu zeměkoule a netuší co je pěšky 10 km od jejich
baráku ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.