FOTO - Pixabay

Brexit nad síly premiérky Mayové. Končí

Theresa Mayová včera oznámila, že 7. června skončí jako vůdkyně britských konzervativců. V čele vlády zůstane, dokud její strana nenajde nového lídra, který zároveň povede kabinet. Odchází hlavně proto, že se jí nepovedlo vyvést Británii z Evropské unie, což žádala většina voličů v referendu v roce 2016. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn chce, aby se v království rychle konaly předčasné parlamentní volby.

»Nyní je mi jasné, že v nejlepším zájmu země bude, aby v této snaze o realizaci brexitu pokračoval nový premiér,« řekla Mayová, které se v Dolní sněmovně třikrát nepodařilo prosadit dohodu o brexitu připravenou britskými a unijními vyjednavači. »Dělala jsem vše pro to, abych britské poslance přesvědčila, aby dohodu podpořili, bohužel se mi to nepodařilo,« uvedla končící ministerská předsedkyně. Aby Británie mohla z Evropské unie odejít, bude muset nový premiér či premiérka »najít konsenzus v parlamentu, kde jsem ho já nenašla. Takového konsenzu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud jsou všichni účastníci diskuse ochotni ke kompromisům,« poznamenala Mayová.

Kompromis není nadávka

Připomněla přitom radu, kterou kdysi dostala od Nicholase Wintona, zachránce stovek židovských dětí z nacisty okupovaného Československa: »Nezapomínejte, že kompromis není nadávka. Život závisí na kompromisu.« Měl pravdu, poznamenala Mayová o slovech Wintona, který žil v jejím volebním okrsku. Na závěr několikaminutového vystoupení před sídlem britských premiérů v Downing Street 10 Mayová zlomeným hlasem a se slzami v očích prohlásila, že odchází s pocitem vděčnosti za to, že měla příležitost sloužit zemi, kterou miluje. Reuters tvrdí, že po rezignaci premiérky se krize kolem brexitu ještě prohloubí.

Proces volby

Konzervativci 10. června, po státní návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Británii, zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Mezi kandidáty na tento post je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, oba zastánci tvrdšího přístupu při jednání s Evropskou unií o brexitu. Británie by nového premiéra mohla mít koncem července. Mayová nechává Británii hluboce rozdělenou.

Corbyn: Správné rozhodnutí

Tlak na rezignaci Mayové v posledních týdnech zesílil hlavně kvůli její vytrvalé snaze prosadit připravenou brexitovou dohodu. To se nepodařilo. A Unie odmítla další jednání. Konzervativci také začátkem měsíce utrpěli těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídaly i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek. »Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země,« řekl předseda labouristů Corbyn.

Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něj další týdny bojů uvnitř konzervativního tábora. Rozhodnutí premiérky rezignovat označil za správné. »Parlament je v patové situaci a konzervativci nenabízejí žádná řešení dalších výzev, jimž naše země čelí,« řekl Corbyn krátce poté, co Mayová oznámila, že končí.

Špatný odhad

Nigel Farage, vůdčí postava kampaně za odchod Británie z EU, tvrdí, že Mayová špatně odhadla náladu v zemi. Jeho Strana pro brexit je favoritem voleb do Evropského parlamentu. Británie má opustit EU 31. října, ale není jasné, za jakých podmínek to bude. Jednání o brexitové dohodě odmítá Brusel znovu otevírat. Británie je rozdělená.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 6 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-05-25 16:55
hajek.jiri51: A co byste na jejím místě dělal vy? Strůjci Brexitu
Farage s Johnsonem se po těch planých slibech o miliardách pro Brity
stáhli do ústraní, do toho jí kotníky okopávali opoziční
labouristé. Chtěl bych vidět, co by dělal na jejím místě zoufalec
Corbyn.
hajek.jiri51
2019-05-25 11:39
Spíš nad schopnosti ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.