FOTO - autor

Acháty a křemeny v Berouně

V Muzeu Českého krasu v Berouně je do konce září k vidění nová výstava Acháty a křemeny – krása skrytá v kamenech.

»Výstava představuje jak vznik achátů, tak způsoby jejich hledání a opracování. Nechybí samozřejmě ani vlastní exponáty, z nichž z řady z nich jsou již i umělecká díla,« představil výstavu po své návštěvě předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Acháty se rodí v nitru bouřících sopek. Nacházejí se i v okolí Hořovic na Berounsku, kde se vyskytují v dutinách již dávno ztuhlé lávy.

Výstava v první části ukazuje pomocí velkoformátových fotografií, videoprojekce a modelu sopky vznik achátů i jejich další osud, v terénu se totiž nasbírají jen surové a zdánlivě ošklivé kameny - jejich skutečná krása vynikne až jejich rozříznutím, vyleštěním a vyčištěním.

V druhé části se expozice zaměřuje přímo na ty nejlepší kousky polodrahokamů – achátů a železitých křemenů (tzv. železáků) z posledních desetiletí, které se podařilo shromáždit.

Na dotykové obrazovce je možné hledat jednotlivá naleziště v mapách i na fotografiích. Výstavu doplňuje i vlastní prodej polodrahokamů a publikace Acháty Barrandienu a další leštitelné materiály. (zs)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.