FOTO - internet

Medaile byla blízko. Ale necinká…

Čeští hokejisté neukončili sedmileté čekání na medaili z velké akce. Na mistrovství světa v Bratislavě podlehli v utkání o bronz Rusku 2:3 po samostatných nájezdech. Dlouho vyrovnaný zápas, v němž svěřenci kouče Miloše Říhy inkasovali jako první, ale pak vedli 2:1, rozhodl Ilja Kovalčuk.

Přesně po 13 minutách překonal gólmana Šimona Hrubce tečující Michail Grigorenko. Už za 41 vteřin ale vyrovnal Michal Řepík a ještě do první přestávky otočil skóre Dominik Kubalík. Na začátku druhé třetiny kontroval Arťom Anisimov. V nájezdech neuspěl ani jeden ze čtyř českých exekutorů, Hrubce naopak překonal vedle Kovalčuka také Nikita Gusev.

Rusové po osmi vítězstvích v turnaji odvrátili hrozbu druhé porážky za sebou a po loňském šestém místě si zajistili medaili. Posledním cenným kovem českých hokejistů zůstává bronz, který získali na MS 2012 v Helsinkách a Stockholmu.

Líbivý hokej

Rusové byli v úvodní desetiminutovce lepší a chvílemi uzamkli český tým před Hrubcem, který dostal podruhé na turnaji příležitost. Dobrou šanci nevyužil Ovečkin, v páté minutě si pak při šanci soupeře připsal klíčový obranný zákrok Faksa. Z křídla prověřil Hrubcovu pozornost bek Zajcev.

V čase 13.00 už Rusové slavili: Grigorenko tečoval na kruhu pokus Sergačova, před Hrubcem navíc ještě clonil Dadonov a puk se doplazil za brankovou čáru. Jenže přišla blesková odpověď - Sklenička parádní nahrávkou vyslal do sóla na útočné modré čáře Řepíka a ten s přehledem vyrovnal střelou mezi betony.

Vrátit vedení na ruskou stranu mohli Grigorenko a Kovalčuk, Vasilevskij vytáhl dobré zákroky při šancích Simona a Gudase, ale po rychlé akci »plzeňského« útoku a Kovářově nahrávce ho propálil Kubalík.

Rusové vlétli do druhé třetiny a už po 39 sekundách bylo vyrovnáno. Anisimov vypálil z úhlu a Gudasova nešťastná teč nasměrovala puk mezi Hrubcovy betony. Vzápětí Ovečkin zakončoval sám před Hrubcem, který ho ale vychytal. Pak se hra přesouvala ze strany na stranu a oba brankáři předváděli koncert, který ničil střelce.

Převaha na střely

V prodloužení prováhal obrovskou šanci Hronek, Hrubec pokryl zakončení Orlova a znovu Hronek nezakončil po povedené stahovačce kvůli obětavé teči Gavrikova. V závěru odmítl rozhodnutí Gusev, jehož skvěle uvolnil Kučerov, ale Gusev minul prázdnou branku. Neuspěli ani Kubalík a Hronek. Jasná převaha 50:31 na střely ale nakonec nebyla Čechům nic platná.

Nájezdy začal neúspěšně Vrána, Kovalčuk slavil po bekhendovém blafáku. Pak neproměnili Kubalík, Kučerov a ani Kovář. Když Gusev se štěstím překonal Hrubce, musel Hronek dát, což se mu nepodařilo. »»Jsem spokojený s bojovností týmu. Předváděli jsme kvalitní hokej celý turnaj. Těžko hledám slova, měli jsme 50 střel na bránu. Oni taky měli šance, ale my stejné. Šest sedm loženek. Myslím si, že to byl nejkvalitnější hokej, který jsme produkovali. Děkujeme i fanouškům, kteří nás celou dobu podporovali. Škoda, že jsme se jim neodvděčili medailí,« zhodnotil duel kapitán Jakub Voráček.

Prohra s Kanadou

V semifinále čeští hokejisté prohráli s Kanadou 1:5. Výběr trenéra Miloše Říhy prohrával v 26. minutě už 0:3 a Patrika Bartošáka nahradil v brance Pavel Francouz. Góly Kanady zařídili Mark Stone, jenž otevřel skóre v šesté minutě, Darnell Nurse a Pierre-Luc Dubois.

Pojistku přidal ve třetí třetině Kyle Turris. Pak zvýšil ještě Thomas Chabot, o čestný úspěch českého týmu se postaral Tomáš Zohorna. Zbylých 40 střel pochytal brankář Matt Murray, který skvělým výkonem oslavil sobotní 25. narozeniny. »Náš brankář byl tím klíčovým mužem,« řekl spokojený kouč kanadských hokejistů Alain Vigneault.

»Prohráli jsme si zápas, Kanaďané byli daleko lehčí, důraznější v koncovce, našli okna, která jsme jim nabídli. A hlavně proměňovali šance. My si je sice vytvořili, ale nedali,« smutnil naopak Miloš Říha.

(pk, čtk)

ČR - Rusko 2:3 po sam. nájezdech

Branky a nahrávky: 14. Řepík (D. Sklenička, Rutta), 19. D. Kubalík (Jan Kovář, Gulaš) - 13. M. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (Gusev), rozhodující sam. nájezd Kovalčuk. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Kaukokari (Fin.) - Malmqvist (Švéd.), Oliver (USA). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Třetiny: 2:1, 0:1, 0:0 - 0:0. Diváci: 9085.

ČR: Hrubec - Rutta, D. Sklenička, Gudas, Kolář, Hronek, D. Musil, Zámorský - Řepík, T. Zohorna, H. Zohorna - Gulaš, Jan Kovář, D. Kubalík - J. Voráček, Simon, Frolík - Palát, Faksa, Jaškin - J. Vrána.

RUSKO: Vasilevskij - Orlov, Zajcev, Gavrikov, Sergačov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, M. Grigorenko - Kaprizov, Kuzněcov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Plotnikov, Andronov, Kovalčuk - Barabanov.

Semifinálové zápasy

+*ČR - KANADA 1:5 (0:1, 0:2, 1:2). Branky a nahrávky: 54. T. Zohorna (Kolář) - 6. Stone (Stecher), 21. Nurse (Couturier), 26. Dubois (Marchessault, Stone), 47. Turris (Mantha), 53. Chabot (Henrique, Strome). Rozhodčí: Tufts (USA), Kaukokari - Sormunen (oba Fin.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 9085.

+*RUSKO - FINSKO 0:1 (0:0, 0:0, 0:1). Branka a nahrávky: 51. Anttila (Jokiharju, Kiviranta). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fraňo (ČR) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 9085.