Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční kapitál u nás v číslech

Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun a tvoří tak 60 procent jejich veškerého kapitálu. Zhruba bilion korun pochází ze zemí Evropské unie, z toho 877 miliard ze zemí eurozóny. Kapitál ze zemí EU tak tvoří 48 % veškerého kapitálu firem v ČR a 80 procent veškerého zahraničního kapitálu u nás.

Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. Celkový základní kapitál českých společností dosahuje 2,1 bil. Kč. Český kapitál činí 846 mld. Kč.

Ze 468 000 společností s dohledatelným většinovým vlastníkem jich má desetina (48 500) majitele ze zemí EU. Těchto deset procent společností se však na základním kapitálu společností v ČR podílí 48 %. Asi desetina společností má zahraniční majitele ze zemí mimo EU. Tyto společnosti se na základním kapitálu firem v ČR podílejí 12 %. Zbylých 80 % společností je v českých rukách a na základním kapitálu firem v ČR se podílí 40 %.

»Ukazuje se, že kapitál ze zemí Unie je pro ČR naprosto klíčový. Naopak hojně diskutovaný čínský kapitál tvoří jen necelé procento veškerého zahraničního kapitálu a patří mu tak až 19. příčka. V rámci kapitálu z Asie jsou významnější například investice z Japonska či Jižní Koreje,« uvedl vedoucí datového oddělení společnosti CRIF - Czech Credit Bureau Jan Cikler.

Největší roli hraje pro ČR kapitál z Německa, který s objemem 354 mld. Kč tvoří 28 % zahraničního kapitálu a 17 % veškerého kapitálu v ČR. Německého zahraničního vlastníka má přitom 7653 společností, tedy 1,6 % všech firem u nás. Následuje kapitál z Nizozemska, Lucemburska, Rakouska a Francie. Nyní diskutované firmy s britskými vlastníky se podílejí na základním kapitálu českých firem necelými třemi procenty a na celkovém počtu firem v ČR čtyřmi procenty.

Ze společností, které mají zahraničního majoritního vlastníka, jich nejvíce patří subjektům z Ruska (12 813), Slovenska (11 331), Ukrajiny (11 279) a Německa (7653). Společnosti vlastněné ruskými subjekty tvoří 13 % firem se zahraničním vlastníkem, ale na zahraničním kapitálu se podílejí pouze 0,6 %.

Firmy se slovenskými a ukrajinskými vlastníky tvoří v obou případech 12 % společností se zahraničním vlastníkem. Ty se slovenským majitelem se na zahraničním kapitálu podílejí 2,9 %, zatímco firmy s ukrajinskými majiteli se na zahraničním kapitálu podílejí pouze 0,25 %. »Ruští a ukrajinští majitelé jsou dlouhodobě typičtí tím, že vlastní velké množství drobných firem. Zatímco počet společností s ukrajinským vlastníkem v posledních letech roste, počet firem s ruským vlastníkem naopak mírně klesá,« doplnil Cikler.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.