French Open: Siniaková postoupila do 3. kola

Česká tenistka Kateřina Siniaková na Roland Garros udolala po více než třech hodinách favorizovanou Řekyni Marii Sakkariovou a postoupila do třetího kola, kde se utká se světovou jedničkou Japonkou Naomi Ósakaovou. Vyrovnaný duel proti 29. nasazené vyhrála 7:6, 6:7 a 6:3 a ve třetím kole pařížského grandslamu doplnila Karolínu Plíškovou a Markétu Vondroušovou. Vypadla naopak Karolína Muchová, která dobře rozehraný zápas s Irinou-Camelií Beguovou prohrála 6:1, 3:6 a 4:6.

Sakkariová přijela na Roland Garros jako semifinalistka turnaje v Římě, kde prohrála s pozdější šampionkou Plíškovou. V prvním setu vedla 5:1, ale pak se třiadvacetileté Češce povedl skvělý obrat. Srovnala na 5:5, za stavu 5:6 vítězným bekhendem odvrátila setbol a zkrácenou hru následně vyhrála 7:5.

V úvodu druhé sady odskočila Siniaková na 2:0, ale pak ztratila tři hry za sebou. Manko brejku okamžitě smazala a v koncovce měla blízko k vítězství. Za stavu 5:4 a 6:5 pokaždé vedla při soupeřčině podání 40:30, ale Sakkariová jí nedala šanci. Stejně jako v prvním setu rozhodoval tie-break, ve kterém česká fedcupová vítězka vedla 5:2 a šla na dvě podání, ale k dalšímu mečbolu se nepropracovala. Stejně stará Řekyně zahrála výborně, přestala chybovat a navzdory houževnatému odporu Siniakové vyhrála zkrácenou hru 10:8.

Rozhodující brejk třetího setu přišel v sedmé hře a získala ho Siniaková. Dostala se pak do vedení 5:3 a na returnu opět vedla 40:30. Ani tento mečbol nevyužila, ale pak si vypracovala ještě výhodu a čtvrtou šanci na ukončení zápasu proměnila. Utkání trvalo tři hodiny a deset minut.

Siniaková si v Paříži zopakuje loňské třetí kolo a může se pokusit zaskočit vítězku posledních dvou grandslamů Ósakaovou. Japonská tenistka v prvním i ve druhém kole prohrávala, ale zápasy s Annou Karolínou Schmiedlovou i Viktorií Azarenkovou otočila. Siniaková se s Ósakaovou utkala jen loni v Dauhá, kde na tvrdém povrchu jasně prohrála.

Za postupem v prvním setu vykročila i Muchová, která Beguové povolila jedinou hru a nečelila ani jednomu brejkbolu. Osmadvacetiletá Rumunka se ale oklepala a naopak dvaadvacetiletá Češka začala více chybovat. Ve druhé sadě udělala Muchová 16 nevynucených chyb a trefila jen čtyři vítězné údery, takže sadu prohrála 3:6.

V první polovině rozhodující sady si obě hráčky držely servis. Jako první ztratila podání Češka, která tak prohrávala 3:5, ale na returnu se vrátila do hry. Jenže pak znovu zaváhala při svém servisu a druhý mečbol Rumunka využila díky chybě Muchové z forhendu. Česká fedcupová reprezentantka tak při premiéře na French Open nevyrovnala své grandslamové maximum, kterým je třetí kolo z loňského US Open.

Barbora Krejčíková a Siniaková neobhájí deblový titul na Roland Garros. Nasazené jedničky v prvním kole prohrály 2:6 a 4:6 s ukrajinsko-americkým párem Nadija Kičenoková, Abigail Spearsová. Deblová světová jednička Siniaková nastoupila na kurt tři hodiny poté, co ve druhém kole dvouhry za tři hodiny a dvacet minut udolala Sakkariovou.

Dvojnásobné grandslamové šampionky z loňského roku, kdy po Paříži vyhrály i Wimbledon, od začátku ztrácely. Nedokázaly najít rytmus na returnu, dělaly hodně chyb a marně se snažily dostat soupeřky do defenzivy. V prvním setu každá z českých tenistek jednou ztratila servis a prohrály 2:6.

Ve druhé sadě ještě dotáhly z 1:3 na 3:3. Krejčíková pak ale za stavu 4:4 dvojchybou pomohla soupeřkám k proměnění brejkbolu a Kičenoková se Spearsovou už zápas dotáhly do vítězného konce.

Ósakaová předvedla v Paříži další obrat

Světová tenisová jednička Naomi Ósakaová otočila na Roland Garros další zápas a po výhře nad Běloruskou Viktorií Azarenkovou 4:6, 7:5, 6:3 postoupila do 3. kola, v němž se Siniakovou. Dál se Japonka, která prodloužila svou vítěznou sérii na grandslamech na 16 zápasů, na pařížské antuce ještě nedostala. Ve třech setech bojovala o postup i rumunská obhájkyně titulu Simona Halepová, bez problémů naopak postoupil nejvýše nasazený Srb Novak Djokovič.

Ósakaová se trápila už v úvodním kole se Slovenkou Annou Karolínou Schmiedlovou, jež jí v prvním setu nadělila kanára a druhý ztratila až v tie-breaku. Také v dnešním souboji s bývalou světovou jedničkou Azarenkovou vítězka předchozích dvou grandslamů první sadu ztratila, ale nakonec po téměř třech hodinách dotáhla zápas do vítězného konce.

Třetí nasazená Halepová svedla třísetovou bitvu s Polkou Magdou Linetteovou. Na hladký postup rozehraný zápas si přitom zkomplikovala sama, když ve druhé sadě nedokázala od stavu 5:3 proměnit tři mečboly a soupeřka si vynutila třetí set. I v jeho závěru měla bývalá světová jednička problém duel uzavřít, přestože už vedla 5:1. Nakonec ale duel vyhrála 6:4, 5:7, 6:3.

Djokovič ve třech setech porazil Švýcara Henriho Laaksonena, za celé utkání ztratil servis jen jednou. Obdobně si vedl i Němec Alexander Zverev, dál jde i čtvrtý nasazený Rakušan Dominic Thiem.

Sedmnáctiletá Amanda Anisimová hladce zdolala turnajovou jedenáctku Bělorusku Arynu Sabalenkovou a stala se nejmladší Američankou ve 3. kole French Open od Sereny Williamsové v roce 1999.

Ta si bez větších komplikací poradila s Japonkou Kurumi Naraovou a může dál živit naději na zisk prvního grandslamu od předloňského Australian Open. Celkovým 24. titulem ve dvouhře na turnajích velké čtyřky by se navíc dotáhla na australskou rekordmanku Margaret Smithovou-Courtovou.