FOTO - Pixabay

Péče o mimořádně nadané děti kulhá

V základních školách mírně přibylo žáků, které pedagogické poradny označily za nadané. Zatímco loni jich bylo 1881, v aktuálním školním roce je to 2244 dětí. Zároveň však mezi nimi klesl počet mimořádně nadaných, a to o 222.

Vyplývá to z údajů ministerstva školství. Množství nadaných žáků by ovšem podle odborníků mohlo být ve skutečnosti asi padesátkrát větší, než ukazují statistiky. Podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse se v odborné literatuře uvádí, že nadaní mohou tvořit asi deset až 15 procent žáků. V základních školách by to nyní bylo přibližně 94 až 140 tisíc žáků. Ve skutečnosti jich školy registrují jen malou část, která tvoří kolem 0,24 procenta všech školáků.

V září 2016 začala platit vyhláška o vzdělávání dětí se speciálními potřebami, která školám umožnila čerpat peníze i na podporu talentovaných. Od té doby jejich počet ve statistikách každoročně rostl. Předloni bylo nadaných a mimořádně nadaných v základních školách podle údajů ministerstva 1080, loni 1881 a letos je to 2244. Na nějakou formu speciální podpory má nyní podle úřadu nárok kolem 120 tisíc dětí. Většina z nich jsou však handicapovaní či jinak znevýhodnění žáci. »Handicapované musí stát ze zákona zabezpečit, proto jdou v první řadě finance na ně... Ale víme, kolik dětí jde ze základních škol na osmiletá gymnázia a nezůstávají na základní škole? Není mimořádně nadaných v základních školách méně, protože odcházejípoložil si otázku člen školského výboru Sněmovny Ivo Pojezný (KSČM).

Nedostatečná pozornost

Počet mimořádně nadaných, kterých jsou v každém ročníku podle odborníků asi dvě procenta, v posledním roce klesl. Ministerstvo jich letos registruje 894, což je asi 0,1 procenta všech žáků základních škol. Loni tam podle úřadu chodilo 1116 mimořádně nadaných a ještě o rok dříve 1065. Snížil se i počet nadaných s individuálním vzdělávacím plánem, který jim umožňuje větší rozvoj talentu. V aktuálním školním roce má takový plán 698 nadaných z celkového množství 940 928 školáků. Před rokem se podle něj učilo o 41 dětí víc a v roce 2016/2017 o 128 více než letos.

Někteří odborníci upozorňují, že se nadaným nevěnuje dostatečná pozornost. Pokud pedagogická poradna talent potvrdí, mají nárok např. na úpravu vzdělávacího obsahu a obohacování metod či organizace výuky. Se souhlasem ředitele školy by v některých předmětech měli mít možnost vzdělávat se třeba i ve vyšších ročnících. Česká školní inspekce však již dříve uvedla, že tato podpora v praxi nefunguje. Učitelé podle ní moc neví, jak mají s nadanými pracovat, a systém se zaměřuje víc na podporu dětí s handicapem.

Jak zmírnit inkluzi?

Nejčastější poskytovanou materiální podporou pro nadané jsou alternativní učebnice, encyklopedie či odborné slovníky, tablety, stavebnice, soupravy na přírodovědné pokusy nebo mikroskopy. Jednotlivé pomůcky stojí podle ministerstva 500 až 5000 Kč. Nadaní nemají podle úřadu nárok na asistenty pedagoga, kteří jsou nejdražší součástí inkluze. Na podporu v začleňování handicapovaných a nadaných dětí šly podle ministerstva od září 2016 do konce roku 2017 přibližně 2,4 mld. Kč. Nadané žáky podpořil stát za první rok fungování inkluze asi pěti miliony korun, tedy asi 0,25 procenta celkové částky.

»Asistenty samozřejmě musíme zaplatit, souvisí to i s navyšováním platů ve školství. A pokud jde o inkluzi, když se o změnách školského zákona v této věci jednalo, byli jsme pro její odložení. Většina Sněmovny nás však přehlasovala. A nyní stále častěji znějí hlasy z ostatních klubů, hlavně z těch, co podpořily inkluzi, že je třeba hledat možnosti změn, aby se inkluze utlumila, zmírnila, protože nepřináší vůbec žádný efekt pro handicapované děti,« reagoval pro náš list Pojezný.

Komunistický poslanec poukázal i na to, že jde také o obrovský nápor na učitele. A když se tvrdilo, že učitelé základních škol si s inkluzí poradí, není to pravda. Handicapovaný žák podle jeho názoru skutečně potřebuje speciálního pedagoga.

V loňském školním roce šlo na inkluzi zhruba 5,4 mld. Kč, letos to má být kolem 7,3 mld. Kč. Celkem je letos v rozpočtu MŠMT asi 205,7 mld. Kč i s evropskými dotacemi.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.