FOTO - Pixabay

Růst průměrné mzdy může být nižší

Růst průměrné mzdy zůstal i v prvním čtvrtletí podle vyjádření analytiků poměrně vysoký. Někteří ekonomové očekávají nominální růst průměrné mzdy díky růstu minimální mzdy a přidávání státním zaměstnancům o více než sedm procent.

Další odhady ovšem počítají i s nižším růstem, než byl ve čtvrtém čtvrtletí loni, kdy průměrná mzda stoupla o 6,9 procenta. Jako důvod uvádějí vývoj v průmyslu a soukromé sféře. Údaje o průměrných mzdách v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad zítra.

»Do velké míry za zrychlením dynamiky stojí veřejný sektor. I letos se výrazně přidávalo učitelům a dalším státním zaměstnancům. Ve veřejném sektoru podle našeho odhadu dokonce platy rostly dvouciferným číslem,« uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Ten odhaduje růst průměrné mzdy v prvním čtvrtletí nominálně o 7,8 procenta, reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen pak o pět procent.

Zároveň bude podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky růst mezd v 1. čtvrtletí ovlivněn vedle růstu platů státních zaměstnancům i zvýšením minimální mzdy. »Na druhou stranu vysoký růst mezd snižuje ziskovost firem, což spolu s ochabující poptávkou vytváří tlak na firmy – nebudou mít již tolik prostředků na přidávání,« uvedl. Růst průměrné mzdy Růžička odhaduje na sedm procent, reálně pak na 4,3 procenta.

Naopak zvolnění tempa růstu mezd očekává analytik ČSOB Petr Dufek. »Už loni bylo vidět, že v soukromé sféře mzdy rostly podstatně pomaleji, než naznačovaly celostátní statistiky. Letos nejenom není vidět žádná akcelerace mzdových tlaků a navíc umírněně přidává dokonce i veřejný sektor – tedy ve srovnání s loňským rokem,« uvedl. Upozornil, že i nadále platí, že průměrná mzda je jen imaginární číslo, které je sice zajímavé, nicméně nemá smysl jej přeceňovat. »Mnohem zajímavější bude vývoj mediánových mezd, který napoví, kterým skupinám zaměstnanců se v letošním roce přidává rychleji,« dodal. Podle Dufka mzdy v prvním čtvrtletí stoupy nominálně o 6,8 procenta, reálně pak o čtyři procenta. Pomalejší růst proti čtvrtému čtvrtletí očekává i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Důvodem byl podle něj vývoj mezd v průmyslu. Podle něho by průměrná mzda měla vzrůst nominálně o 6,4 procenta, po započtení růstu cen o 3,5 procenta.

V loňském čtvrtém čtvrtletí průměrná mzda v ČR meziročně vzrostla o 6,9 % na 33 840 Kč. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 % na 31 885 Kč. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.