Americký prezident Donald Trump. Ilustrační FOTO - Haló noviny

Zastaví cla na mexické zboží migraci?

Osud obchodní Dohody USA-Mexiko-Kanada (USMCA), která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), je po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit clo na veškerý mexický dovoz nejistý. Shodli se na tom odborníci oslovení zpravodajským serverem CNBC. Proces ratifikace přitom právě odstartoval.

Trump oznámil, že od 10. června veškerý dovoz z Mexika bude zatížen pětiprocentním clem. Chce tak údajně přimět Mexiko, aby zastavilo příliv migrantů do USA. Pokud se migrační krizi nepodaří ani tak zmírnit, hodlá clo zvyšovat a 1. října by mělo stoupnout na 25 procent.

Bývalý diplomat a současný místopředseda konzultační společnosti McLarty Associates John Negroponte CNBC řekl, že Trumpovo oznámení bylo špatně načasováno vzhledem k začátku procesu ratifikace USMCA. Upozornil, že Mexiko je velkým vývozním trhem pro USA, takže oznámení ohrožuje i americké vývozce.

Mexiko je třetím největším obchodním partnerem USA v obchodě se zbožím. Spojené státy vyvezly loni do Mexika podle údajů úřadu amerického obchodního zmocněnce zboží za 265 miliard dolarů (6,1 bil. Kč).

Ředitel poradenské společnosti Albright Stonebridge Juan Carlos Hartasánchez považuje za nepravděpodobné, že by USMCA byla ratifikována letos. »Mnoho kongresmanů a senátorů v Mexiku se bude ptát sebe samých, zda mají ratifikovat dohodu, když mají zbraň u hlavy. Situace se tak stává velmi složitou,« řekl CNBC.

Nebudou to však zřejmě jen mexičtí zákonodárci, kteří přehodnotí svůj postoj k obchodní dohodě, poznamenal poradce centra pro strategická a mezinárodní studia CSIS William Reinsch. Odhaduje, že prezidentova hrozba nejspíš zmaří USMCA. Předpovídá, že Mexiko bude pravděpodobně nuceno sáhnout k odvetným opatřením a americká Sněmovna reprezentantů bude reagovat velmi negativně.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.