Ilustrační FOTO - Pixabay

Nejvíce Čechů zemřelo v Německu

Loni v cizině zemřelo 579 Čechů. Nejvíce případů, a to 42, řešil konzulát v Düsseldorfu. Počet úmrtí v letní turistické sezoně se v porovnání s předchozím rokem mírně snížil.

Uvedlo to ministerstvo zahraničí k zahájení letošní turistické sezony. Snížily se také počty případů dopravních nehod, hospitalizací nebo zadržení. »Chtěl bych občany vyzvat k obezřetnosti, k tomu, aby krizovým situacím předcházeli, aby nepřeceňovali své síly,« uvedl v souvislosti s úmrtími a zraněními Čechů v cizině ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Doporučil, aby lidé více využívali projekt Dobrovolné registrace občanů při cestách do zahraničí (DROZD), která turistům poskytne informace o případných nebezpečích a umožní účinně zorganizovat pomoc v případě potíží. Aplikace letos nově umožní sdílet polohu turistů, aby příbuzní či blízcí věděli, kde se nacházejí, řekl ministr.

Ministrův náměstek Martin Smolek v souvislosti s prvním místem Düsseldorfu v počtu úmrtí Čechů uvedl, že do působnosti tamního konzulátu spadá řada velkých měst, kde žije několik tisíc Čechů. Na rozdíl od Berlína či Bavorska se nemohou tak snadno a rychle v případě potíží vrátit do ČR, uvedl náměstek.

Celkem bylo podle konzulárních statistik loni ve vazbě nebo ve vězení 944 Čechů. Nejvíce případů, 306, řešilo velvyslanectví v Londýně, dále ve Vídni (84) a ve Washingtonu (53). Z celkového počtu 212 případů zranění jich nejvíce řešilo velvyslanectví v Římě, kde jich bylo 48.

Náhradních cestovních dokladů kvůli jejich ztrátě musely zastupitelské úřady loni vydat 1378, což je obdobné jako v předchozích dvou letech. Celkově bylo vydáno 3223 náhradních dokladů, z toho nejvíce v Londýně, a to 1149.

Smolek také varoval před účelovými sňatky zejména Češek s cizinci, především z Alžíru, Egypta a Tuniska. »Velmi často se stává, že cizinec není veden úplně čestnými úmysly a že ten sňatek zejména z jeho strany je chápán jako účelový, jak se jednoduše dostat do Evropské unie,« uvedl. Sňatku chtiví cizinci, jimž žádost o vízum byla zamítnuta, podle ministerstva často udržují s Češkami více podobných vztahů.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.