Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump v Londýně. Dnes protesty

Britská královna Alžběta II. se v Buckinghamském paláci sešla s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a s jeho manželkou Melanií. Setkání s hlavou britské monarchie a členy její rodiny bylo ceremoniálním začátkem Trumpovy státní návštěvy Spojeného království. Večer uspořádala královna na Trumpovu počest slavnostní banket.

Prezidentský vrtulník přistál na trávníku zahrady Buckinghamského paláce, kde hosty přivítali princ Charles a jeho manželka Camilla. Z balkonu paláce příletu přihlíželi Trumpova dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem. Prezidentský pár se pak podle ČTK odebral k přijetí u královny.

Alžběta II. pozvala amerického prezidenta k návštěvě už přede dvěma lety, cesta ale byla odkládána kvůli jednáním o brexitu, ale i z obavy před protesty britské veřejnosti, jež by mohly návštěvu zkomplikovat. Ty se ale chystají tak jako tak.

Prezident přijel do Spojeného království vloni v červenci na pracovní návštěvu, cesta vyvolala bouřlivé demonstrace a veřejné protesty v řadě britských měst, na které Trump podrážděně reagoval.

Tentokrát jde o oficiální státní návštěvu se všemi náležitými poctami. V zahradě paláce nastoupila na počest prezidenta USA a jeho choti čestná stráž, královská garda vypálila u paláce a v londýnském Toweru salvu. Na programu byla i prohlídka výtvarných děl z královských uměleckých sbírek, která se vztahují k americkým dějinám.

Protokolárních akcí se podle britských médií odmítlo zúčastnit několik známých tváří z britské politické scény, jimž se nezamlouvá provokativní Trumpovo chování, vměšování se do britských záležitostí a kontroverzní politika jeho administrativy. Bojkot šéfovi Bílého domu vyhlásil levicový šéf labouristů Jeremy Corbyn, uvítání se neúčastnil ani předseda liberálních demokratů Vince Cable nebo šéf dolní komory britského parlamentu, konzervativec John Bercow.

Corbyn na Twitteru vyjádřil podporu plánovanému protestu proti návštěvě hlavy amerického státu. Jde podle něj o příležitost ukázat solidaritu s těmi, »na které (Trump) útočí v Americe, po celém světě a v naší zemi«. Narážel mj. na to, že těsně před přistáním na londýnském letišti Stansted se Trump na Twitteru opřel do starosty britské metropole Sadiqa Khana, který mu prý připomíná »velmi hloupého a nekompetentního« starostu New Yorku Billa de Blasia. »Tady jde o mnohem více, než jsou dětinské urážky, které by měly být pod úroveň prezidenta Spojených států,« reagoval Khanův úřad. Londýnský starosta se poté na Trumpa obrátil přímo ve videu natočeném pro ženský časopis Elle. »Vaše hodnoty jsou zcela opačné k hodnotám Londýna a hodnotám této země. Máme za to, že rozmanitost není slabinou, rozmanitost je předností. Máme úctu k ženám a myslíme si, že jsou si rovny s muži,« vzkázal mj. machistickému Trumpovi.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.