Žukov během obrany Moskvy na podzim 1941. Ilustrační foto - wikimedia commons

Strhli pomník Žukova

Příznivci ukrajinské krajní pravice v neděli v Charkově strhli pomník sovětského maršála Georgije Konstantinoviče Žukova. Učinili tak při protestu proti nově založené straně, jejíž čelní představitelé jsou někdejší spolupracovníci svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Stržení busty sovětského velitele z 2. světové války se odehrálo nedlouho po protestu před sportovním palácem, kde se konal ustavující sjezd strany Důvěřuj činům, jíž založili starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Hennadij Kernes spolu s primátorem Oděsy Hennadijem Truchanovem. Oba přitom byli členy Strany regionů Janukovyče.

Demonstraci zorganizovaly krajně pravicové a neonacistické spolky, podle nichž pomník porušoval ukrajinské zákony zakazující používání komunistických symbolů. Na místo odstraněné sochy připevnili ukrajinskou vlajku. Před necelými dvěma týdny v Charkově proběhl protest proti plánu radnice přejmenovat po Žukovovi jeden z městských bulvárů.

Při potyčkách doprovázejících stržení pomníku i protest před místem stranického sjezdu byl podle agentury Unian zraněn nejméně jeden člověk.

Na starostu Kernese byl v dubnu 2014 spáchán atentát, který se štěstím přežil. Je považován za proruského politika, který však v bouřlivých chvílích po svržení Janukovyče odmítl výzvy k odtržení převážně ruskojazyčného Charkova od zbytku Ukrajiny.

Odkryli Šuchevyče

Ukrajinci naopak v Ivano-Frankovsku odkryli pomník Romanu Šuchevyčovi, hlavnímu veliteli teroristické Ukrajinské povstalecké armády. Proti tomu protestují velvyslanci Polska a Izraele na Ukrajině. Obrátili se na starostu města s tím, že v Polsku, Izraeli a na Ukrajině doposud žijí svědci zločinů Šuchevyče – masového vraha Poláků a židů…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 33 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-04 18:06
Chudáci.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.