Saakašvili se vrátil na Ukrajinu

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili (na snímku)) se po více než roce vrátil na Ukrajinu, odkud ho po odebrání občanství vykázal bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Nově zvolený Porošenkův nástupce Volodymyr Zelenskyj právě před týdnem Saakašvilimu občanství vrátil, aby mu umožnil návrat. Na kyjevském letišti gruzínského exprezidenta uvítaly stovky lidí. Jeho další působení na Ukrajině je spojeno s velkým očekáváním, sám Saakašvili ale oznámil, že »nemá žádné osobní ambice a o politickou funkci nestojí«. Štáb strany Hnutí nových sil, kterou Saakašvili založil během svého minulého působení v Kyjevě, ovšem už oznámil, že se hodlá zapojit do kampaně k mimořádným parlamentním volbám, které Zelenskyj vypsal na červenec.

Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor Michail Saakašvili. FOTO - wikipedia commons

Saakašvili stál v letech 2004-2013 v čele Gruzie. Slib, že z ní vytvoří prosperující zemi, nesplnil. Ve své funkci se také pasoval na bojovníka proti korupci. Vedl válku proti Jižní Osetii. V roce 2013 po protestech proti jeho vládnutí utekl do USA. Doma byl obviněn z trestných činů, například z překročení pravomocí a z násilného potření protestů. V květnu 2015 mu Porošenko nabídl úřad gubernátora významné Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Saakašvili ale od počátku poukazoval na nečinnost kyjevských úřadů v boji s úplatkářstvím, které podle něj sahá do nejvyšších pater ukrajinské politiky. Ve stále větší míře začal z odpovědnosti za neuspokojivý stav obviňovat přímo Porošenka. Rozpory skončily hlubokou roztržkou, loni v únoru Porošenko Saakašviliho nechal z Ukrajiny doslova vyhnat.

Do Kyjeva v minulém týdnu ve středu Saakašvili přiletěl narychlo bez pasu, jen s dokumentem vystaveným ukrajinským konzulátem ve Varšavě. Do ukrajinského parlamentu bývalý oděský gubernátor kandidovat nemůže, protože nesplňuje ústavní podmínku pětiletého pobytu v zemi. Jiná omezení politické činnosti nemá.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-04 18:01
Na Ukrajině asi mají chutnější kravaty.
hajek.jiri51
2019-06-04 18:01
Na Ukrajině asi mají chutnější kravaty.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.