Ilustrační FOTO - Pixabay

Podmínka za smrt pacienta

Přerovský okresní soud potrestal kvůli usmrcení z nedbalosti dva lékaře přerovské nemocnice ročním trestem s podmíněným odkladem na dva roky. Podle soudkyně zanedbali pooperační péči čtyřiašedesátiletého pacienta, který zemřel po operaci břišní kýly.

Lékaři Stanislav Kalabus a Richard Polzer celou dobu procesu vinu odmítali, tvrdili, že postupovali správně. Oba si ponechali lhůtu na odvolání. Podle soudkyně Miluše Hadamčíkové byla ovšem vina obžalovaných prokázána bez jakýchkoliv pochybností.

»Dospěli jsme k závěru, že ze strany obžalovaných lékařů došlo k pochybení. Z nedbalosti způsobili smrt, porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich povolání. Nezachovali náležitou míru opatrnosti, která se v jejich postavení očekává. Tuto opatrnost zachovat mohli a měli,« uvedla soudkyně. Doplnila, že v sazbě od jednoho do šesti let je v tomto případě na místě trest výchovný, tedy podmíněný.

Pacient zemřel v přerovské nemocnici 1. února 2016, po čtyřech dnech hospitalizace. Druhý den po operaci byl přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení, tam se však jeho stav zhoršoval. Podle soudkyně však ošetřující lékaři jeho stav adekvátně neřešili. Lékaře zalarmovala nakonec jeho rodina. Řádné vyšetření nakonec odhalilo akutní zánět pobřišnice, ani následná urgentní operace již muži život nezachránila. Zemřel na celkovou sepsi organismu. Trestní oznámení podala manželka a dcera zemřelého. Nechtěly náhradu škody, šlo jim spíše o to, objasnit příčinu smrti a zabránit obdobným tragédiím.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.