Ilustrační FOTO - Haló noviny

Londýnský Karneval odporu proti Trumpovi

Centrum Londýna zaplnili odpůrci Donalda Trumpa, ale jejich počet údajně nedosahoval tolika aktivistů jako vloni v létě. Proti prezidentovi USA, který je v Británii na třídenní státní návštěvě, protestovaly na »karnevalu odporu« na Trafalgarském náměstí tisíce lidí.

Podle některých předpovědí se mělo do protestu zapojit 100 000 až čtvrt milionu účastníků. K zajištění veřejného pořádku londýnská policie povolala 2600 mužů. Původní plán organizátorů projít od Trafalgarského náměstí k parlamentu kolem sídla premiérky Theresy Mayové v Downing Street radnice nepovolila. Trasa pochodu měla proto k parlamentu demonstranty přivést podél břehu Temže.

Rozvratnický Bílý dům

Levicový opoziční lídr Jeremy Corbyn v projevu k demonstrantům odsoudil rozvratnickou politiku Bílého domu v otázce migrace, lidských práv, obchodu a ochrany klimatu. Donalda Trumpa přitom předseda labouristů přímo nejmenoval, svou kritikou mířil na »našeho hosta«. Corbyn odsoudil urážky londýnského starosty Sadiqa Khana, kterého Trump označil za ztroskotance. Proti rozvratnické politice vlády USA hodlá opoziční vůdce nadále vytrvale bojovat.

Levicový opoziční lídr Jeremy Corbyn. FOTO - wikipedia commons

V davu protestujících se objevila vtipná, občas ale i vulgární hesla. Agenturu Reuters zaujala velká postava Donalda Trumpa sedícího se spuštěnými kalhotami na zlatém záchodě. »Kliď se, Trumpe! Naši vlastní politiku si dokážeme podělat sami,« stálo na plakátě poblíž. Nejvíc transparentů vyčítalo americkému prezidentovi jeho rasismus či mediální překrucování.

Pětimetrové Trumpovo ego

Autorem téměř pětimetrové sochy umístěné na kovovém rámu je Američan Don Lessem, kterého dílo přišlo na 25 000 dolarů (přes 570 000 korun). Z Philadelphie ho do Londýna dopravil na lodi a vztyčil na Trafalgarském náměstí. Socha je podle autora stejně velká jako Trumpovo ego. Lessem je podle agentury AP expertem na modely dinosaurů a dalších prehistorických stvoření. Do Londýna se svým dílem přijel proto, aby »i Britové věděli, že někteří Američané Trumpa nepodporují«.

Trumpův pobyt v britské metropoli se ani tentokrát, stejně jako při jeho loňské návštěvě, neobešel bez nafukovací karikatury šéfa Bílého domu. Obří, šest metrů vysoká figurína vzteklého batolete v plenách se krátce před polednem vznesla nad budovou britského parlamentu, kde dvě hodiny demonstrovala odpor Londýňanů proti návštěvě kontroverzního vládce Bílého domu.

Prototyp všech ultrapravičáků

Protestující proti Trumpově návštěvě podpořil také zmiňovaný londýnský starosta Sadiq Khan, který patří k nejhlasitějším kritikům amerického prezidenta. V rozhovoru pro televizi Sky News označil prezidenta za prototyp všech ultrapravičáků světa. Podle průzkumu sociologické služby YouGov Trumpa podporuje 21 % Britů, mezi ženami má podporu dokonce jen 14 %.

Ulice přiléhající k Downing Street, kde je sídlo ministerské předsedkyně Mayové, policie uzavřela. Protesty podle britských médií zorganizovali Trumpovi odpůrci v dalších 14 britských městech.

Trump na společné tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou uvedl, že Spojené státy jsou připraveny dojednat s Británií »úžasnou« obchodní dohodu, jakmile země opustí Evropskou unii. Obě země podle šéfa Bílého domu mohou objem vzájemného obchodu zdvojnásobit až ztrojnásobit.

Trump rovněž uvedl, že s britskou ministerskou předsedkyní mluvil o čínské telekomunikační firmě Huawei, kterou americké zpravodajské služby účelově »podezírají« z napojení na čínskou špionáž. Na otázku, zda by Washington v případě, že Londýn umožní Huawei účast na budování sítí 5G, přerušil sdílení zpravodajských informací s Británií, ale přímo neodpověděl.

Dodal, že žádné omezování v budoucnu nevidí. »Ohledně Huawei a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme,« řekl.

Diktát kvůli NATO

Trump také zopakoval, že členské země NATO »musí plnit své závazky«, a ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta HDP, by tak měly učinit. »Nemají na výběr,« uvedl »demokraticky« Trump.

Mayová předtím připustila, že s Trumpem se neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny a Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále podporuje mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA vloni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, kterou Trump odmítá.

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump se chystá na oslavy do Francie.

Otočka o 180 stupňů

I na brexit pochopitelně při tiskovce přišla řeč, Trump ovšem oproti předchozím dnům falešně otočil o 180 stupňů a Mayovou tentokrát chválil a řekl, že je »asi lepším vyjednavačem, než jsem já… Myslím, že premiérka to dostala do velmi dobrého bodu, kde se něco stane v blízké budoucnosti,« citovala prezidenta podle ČTK televize Sky News. Trump zároveň naznačil, že zbylé země Unie budou nyní nuceny požadavkům Británie ustoupit.

Na otázku, zda by Británie měla z EU odejít na konci října s dohodou nebo bez ní, (ne)odpověděl, že »by se to asi mělo stát«. Podle Trumpa je britský odchod z Unie dobrou věcí, protože země »chce svou vlastní identitu a své vlastní hranice«.

Ještě předtím prezident Spojených států reagoval na kritiku ze strany Corbyna. Řekl, že opozičního vůdce nezná, avšak považuje jej za »negativní sílu«. Zprávy o protestech v centru Londýna proti své osobě označil za »fake news«. Problémy se zrakem potvrdil tím, že prý viděl jen »velmi, velmi malou skupinku lidí« a naopak hovořil o tisících jásajících lidí v ulicích.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.