Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokuta za nelegální odpad

Společnost Ze-kov Metal musí za porušení zákona o odpadech zaplatit pokutu 140 000 korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zjistila, že firma do své provozovny ke sběru a výkupu odpadů v Městci Králové na Nymbursku přijala více než 23 tun hliníkové odpadní strusky z Bosny a Hercegoviny, k čemuž ale neměla povolení.

»Společnost strusku z ciziny do svého zařízení přijala v roce 2016, ačkoli pro ni neměla zajištěno využití, což odporuje odpadové legislativě,« uvedla inspekce. Firma se tak jako příjemce účastnila nedovolené přeshraniční přepravy, doplnil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha Václav Beroušek.

Vzorky odpadní hliníkové strusky podle inspektorů společnost poskytovala svým obchodním partnerům, ti si však tento materiál nekoupili. »Firma tak nechala většinu nelegálně přijaté strusky odvézt v lednu 2018 zpět do Bosny a Hercegoviny, což inspektoři při stanovení výše pokuty zohlednili kladně,« dodal Beroušek.

Při kontrole v provozovně inspektoři dále zjistili, že ve skladu nebezpečných odpadů byl neuzavřený 200litrový kontejner do jedné čtvrtiny zaplněný sorbentem, textiliemi a rukavicemi znečištěnými nebezpečnými látkami. »Tento nebezpečný odpad nebyl řádně označen názvem ani příslušným výstražným grafickým symbolem,« uvedl Beroušek.

Dalším pochybením bylo, že provozovna společnosti nebyla řádně označena dle provozního řádu. »Na informační tabuli chyběly například druhy odpadů, které byla oprávněna přijímat, a jméno odpovědné osoby. Pokuta je již pravomocná,« dodala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 10 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.