Torpédoborec USS John S. McCain. Ilustrační foto - wikimedia commons

Zakrývali jméno

Americký ministr obrany Patrick Shanahan vyzval Bílý dům, aby se nesnažil armádu politizovat.

Učinil tak podle portálu BBC v reakci na fakt, že jistý představitel Bílého domu chtěl po americkém námořnictvu, aby zajistilo, že prezident Donald Trump během nedávné návštěvy základny v japonské Jokosuce neuvidí torpédoborec USS John S. McCain. Plavidlo nese jméno po amerických admirálech McCainovi starším a mladším, což byli děd a otec republikánského senátora a tvrdého Trumpova kritika Johna McCaina. Loni, krátce před McCainovým skonem, námořnictvo pojmenování lodi rozšířilo i na senátora.

»Politizování armády není možné,« řekl Shanahan novinářům. Uvedl, že nařídil interní vyšetřování, aby se incident s torpédoborcem objasnil. Shanahanův mluvčí Joe Buccino rovněž sdělil, že již minulý týden Pentagon událost nadnesl na schůzce v Bílém domě.

Protože bylo komplikované s torpédoborcem před Trumpovou návštěvou odplout, nechalo námořnictvo jméno zakrýt plachtou a před plavidlo zakotvilo technickou loď, aby pohled na USS John S. McCain blokovala. Nakonec byla ale z rozhodnutí velení plachta před Trumpovým příletem odstraněna a jméno torpédoborce bylo ponecháno nemaskované.

Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney v rozhovoru se stanicí NBC řekl, že žádost, aby torpédoborec nebyl vidět, pravděpodobně vznesl někdo z prezidentova týmu. Dodal ale, že to nebyl přehnaný požadavek, takže za to dotyčný nebude propuštěn.

Sám Trump k události řekl, že o žádosti, kterou považuje za dobře míněnou, nevěděl. Dodal rovněž, že se vůbec nezajímá o to, že torpédoborec nese jméno po senátoru McCainovi. S ním měl přitom Trump velké spory, neboť republikánský senátor mimo jiné odmítl hlasovat proti zrušení zdravotní reformy někdejšího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Trump zase McCainovi vyčítal, že se v prezidentských volbách v roce 2008 nechal Obamou porazit, a zpochybňoval také McCainovo hrdinství během války ve Vietnamu, kde upadl do zajetí.

Opakovaně například tvrdil, že má rád hrdiny, kteří se nenechali zajmout.

Trump se také nezúčastnil McCainova pohřbu, protože si to senátor výslovně nepřál. Sdělil to v několika mediálních výstupech před svým skonem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.