Bagdád. Ilustrační FOTO - Pixabay

Zelená zóna je otevřena

Irácké bezpečnostní složky oznámily, že od úterý je veřejnosti trvale otevřena přísně střežená takzvaná zelená zóna v Bagdádu, kde sídlí vládní úřady a zahraniční ambasády.

Opatření má podle agentury AP poukázat na důvěru ve zlepšenou bezpečnostní situaci v Iráku. Zóna byla veřejnosti uzavřena od americké invaze do Iráku v roce 2003, která vedla ke svržení a k vraždě dlouholetého vůdce Saddáma Husajna. Američané a Britové do této asijské země vpadli na základě vylhaných informací, že Bagdád vlastní jaderné zbraně. Dosud přísně střežená oblast na břehu řeky Tigris, kde sídlí irácká vláda i americká ambasáda, bude od nynějška podle irácké armády přístupná veřejnosti bez výjimek dvacet čtyři hodiny denně.

Takzvaná zelená zóna se začala postupně otevírat v letošním roce a irácká vláda již avizovala, že čtvrť bude plně přístupná veřejnosti od muslimského svátku íd al-fitr. Ten nastává na konci muslimského postního měsíce ramadánu a v Iráku a v řadě dalších arabských zemí se slavil právě v úterý.

Rozhodnutí zelenou zónu zpřístupnit zřejmě uvítá mnoho Iráčanů, jelikož uzavření oblasti bylo vnímáno jako symbol izolace vlády od iráckých občanů, píše server Iraqi News. Očekává se, že opatření přispěje i ke zlepšení dopravní situace v irácké metropoli, která má sedm milionů obyvatel.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.