Prezident Zelenskyj v centrále NATO

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připraven obnovit jednání s Ruskem o ukončení bojů na Donbasu. Integrace Ukrajiny do NATO podle něj ale zůstává prioritou. S odvoláním na prohlášení Zelenského po setkání s generálním tajemníkem paktu Jensem Stoltenbergem v Bruselu to v úterý uvedla Reuters.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. FOTO - wikipedia commons

»Jsme připraveni jednat s Ruskem. Jsme připraveni naplnit minské dohody. Nejprve ale musíme být schopni se bránit a posílit v hospodářském, politickém a vojenském smyslu,« uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci v Bruselu při své první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. Podle Reuters slova Zelenského o pokračování prozápadní orientace zřejmě uklidní západní vlády, které do Ukrajiny v uplynulých letech mohutně investovaly.

Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že je připraven případnou mírovou smlouvu s Ruskem předložit ke schválení všelidovému referendu. Smlouva by se podle předpokladů měla týkat urovnání krize na Donbasu. Kyjev rovněž po Moskvě žádá návrat Krymského poloostrova, jehož obyvatelé se ovšem k Rusku připojili na základě právoplatného referenda. Rusko návrat vylučuje. O míru na Donbasu jednají v běloruském Minsku zástupci Ukrajiny, Ruska a obou lidových republik, Doněcké a Luhanské, vyhlášených v části Doněcké a Luhanské oblasti. Rozhovory zaštiťují státy tzv. normandské čtyřky, která sdružuje nejvyšší představitele Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Hlavním výsledkem jednání byla minská mírová dohoda z roku 2015, která stanoví podmínky ukončení bojů a počítá i se zvláštním statusem povstaleckých zón.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 15 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-06 20:33
Pro začátek bude úplně stačito Minské dohody dodržovat a ne
sabotovat jako Porošenko a spol. A na Krym raději zapomenout. O tom už
rozhodli obyvatelé Krymu sami. Po názorných ukázkách co by je pod
patronací Pravého sektoru čekalo. O dárečky je záhodno se starat a ne
do nich kopat
pleningeri
2019-06-06 13:03
Po prohlášeních nového prezidenta Ukrajiny ztrácejí obyvatelé
vzbouřených republik naděje na realizaci Komplexu dohod z Minska.
Vystřízlivění komentují politici i publicisté Donbasu ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.