Kancléřka Angela Merkelová. FOTO - Haló noviny

Německo: 50 na 50

Šance, že německá vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) přežije letošní rok, vidí místopředseda CDU a hesenský premiér Volker Bouffier 50 na 50. Podle generálního tajemníka SPD Larse Klingbeila závisí další osud vlády na tom, jak budou CDU/CSU plnit koaliční program. Budoucnost kabinetu kancléřky Angely Merkelové je podle řady politiků i pozorovatelů nejistá poté, co z čela SPD odešla velká zastánkyně této koalice Andrea Nahlesová.

Životnost vlády bude podle Bouffiera možné lépe odhadnout po stranickém sjezdu soc. dem., který je zatím plánován na prosinec, ale může se uskutečnit i dříve. Mám pochybnosti, jestli sociální demokracie znovu najde sílu rozhodnout se pro koalici, řekl místopředseda CDU. Sociální demokraté se už loni ke vstupu do třetí velké koalice za čtyři volební období odhodlali jen neochotně. Po sérii volebních porážek a květnovém dramatickém propadu v evropských volbách, který řada z nich spojuje právě i s účastí v další vládě Merkelové, ve straně nespokojenost se současným uspořádáním znovu vzrostla. Zatím se ale SPD rozhodla, že přinejmenším do podzimu, kdy mají koaliční strany dosavadní spolupráci bilancovat, ve vládě vydrží.

Jestli koalice bilanci v polovině funkčního období přečká, závisí na tom, zda je konzervativní unie připravena stanovené a dohodnuté věci také udělat, vzkázal koaličním partnerům generální tajemník SPD Klingbeil. Vláda podle něj není v krizi jen kvůli problémům soc. dem., ale mnohem spíše kvůli tomu, že není schopna pokročit v oblastech, jako je ochrana klimatu, digitalizace nebo politika inovací. Pokud se jí to nepodaří, bude se podle něj řada sociálních demokratů ptát, jak má vlastně spolupráce pokračovat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.