Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokles zahraniční poptávky zbrzdí průmysl, zájem o stavební produkci je naopak silný

Průmyslová výroba se v dubnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšila meziročně o 3,3 procenta. Stavební produkce vzrostla o 8,9 %.

ČSÚ nově již druhý měsíc uvádí výsledky průmyslu a stavebnictví očištěné o vliv počtu pracovních dnů, nicméně loňský duben měl stejný počet pracovních dnů jako duben 2018, takže neočištěné údaje jsou stejné.

»Příznivý výsledek průmyslu byl částečně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku,« uvedl analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak klesla v opravách a instalacích strojů a zařízení, ve zpracování dřeva, výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků a výrobě elektrických zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v dubnu vzrostly o 7,5 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily jen o 4,8 %, zatímci domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 11,3 %.

Průmyslová výroba podle Růžičky bude i v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u hlavních obchodních partnerů. »Průmysl má vrchol hospodářského cyklu za sebou a v nejbližších měsících produkce poroste jen mírně. V průměru za celý rok 2019 očekáváme, že dynamika průmyslové výroby bude podstatně nižší než v loňském roce, pouze nad jedním procentem,« uvedl analytik.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla o devět procent. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu snížil meziročně o 0,4 %.

Čerpání evropských fondů graduje

»Tuzemské stavebnictví navazuje v letošním roce na svůj růst z loňského roku a dubnová čísla to plně potvrzují. Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Umocňuje ji čerpání peněz z evropských fondů, které kvůli konci programového období zesiluje. Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty, zejména infrastrukturního rázu,« uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila meziročně o 6,5 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o 16,8 %.

Stavební úřady vydaly 7398 stavebních povolení, meziročně o 5,5 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,8 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 18,6 %.

Počet zahájených bytů se zvýšil o 34,2 % na 3341 bytů, počet dokončených bytů stoupl o 26,5 % na 2736 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu zvýšil meziročně o 0,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.