Ilustrační FOTO - Pixabay

Vývoz a dovoz rostly stejným tempem

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách skončila v dubnu podle předběžných údajů Českého statistického úřadu přebytkem 17,6 miliardy korun, který byl meziročně o 1,2 mld. Kč vyšší.

Celkovou bilanci příznivě ovlivnilo především vyšší aktivum bilance obchodu s motorovými vozidly o 4,2 mld. Kč a ostatními dopravními prostředky o 2,7 mld. Kč. Deficit bilance obchodu s chemickými látkami a přípravky se zmenšil o 1,2 mld. Kč.

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci pak měl především větší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem o 3,4 mld. Kč a horší bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 2,8 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončila v dubnu přebytkem 68 mld. Kč, který byl meziročně o 10,3 mld. vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 8,7 mld. a dosáhl 48,8 mld. Kč.

Vývoz vzrostl ve srovnání se stejným měsícem minulého roku na 316,3 mld. Kč a dovoz se zvýšil na 298,7 mld. Kč. Export a import přitom rostly stejným tempem (o 7,4 %).

Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková nicméně upozornila na to, že podle indexu exportu, který sestavuje Asociace exportérů a Raiffeisenbank, bude výkonnost českého vývozu i nadále slábnout. »Růst exportu se tak neudrží na současných úrovních, naopak začne oslabovat až na jednotky procent, a to především kvůli ochabující zahraniční poptávce,« uvedla.

V lednu až dubnu 2019 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 71,8 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 0,6 mld. Kč. Od začátku roku vzrostl vývoz meziročně o pět procent a dovoz stoupl o 5,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.