Příroda si ochranu zasluhuje

Ochránci přírody a ovzduší z celého světa křičí a ukazují na brazilského prezidenta Bolsonara, že nechává klučit deštné pralesy, jen aby majitelé půdy mohli vydělávat na kávě, kterou tam pak pěstují, a na palmovém oleji, který prý je lepší než ten slunečnicový. Hektar za hektarem mizí a s ním i různé druhy živočichů a rostlin. Jenže proč se křičí jen proti brazilským zbohatlíkům a jen málo proti našim radnicím, které nechávají často porážet stromy jen proto, že někdo potřebuje »více světla«, že jsou staré, a »tudíž třeba nebezpečné«, ač to nemusí být vůbec pravda, a kterýsi architekt blízký radnici přišel s projektem betonu a kovu? Říkal mi kolega, že u nich na Praze 6 padla teď krásná smuteční vrba, která oddělovala sochu A. S. Puškina od zelené trávy, z níž si v posledních letech udělaly své hřiště děti z blízkých škol. Přitom je přítomen učitel či učitelka, a sedíce na lavičce, dívají se na ně, zda se jim některý špunt neztratil. A vůbec jim nevadí, že tu vlastně není hřiště, ale travnatá plocha pro zklidnění. Ta vrba vydržela dlouho. Krášlila náměstí. Blízko ní sedávali penzisté, především starší ženy sem chodívaly »na pár slov«. Dnes, i když je slušné počasí, v době dětských návštěv sem už chodí málokteří. Jen ohraničená dětská hřiště, uzmutá také zelené ploše, na konci náměstí bývají plná dětí s rodiči.

Znám i jiná místa v hlavním městě a mimo něj, kde zeleň mizí a místo ní je naplánována betonová či kačírková plocha a kolem ní jsou lavičky. Dík za ně, ale proč, posadíme-li se zde, už zmizely stromy a v létě v parnu není kam se schovat? A tak jsou lavičky prázdné.

Znám aleje, které doslova přes noc zmizely, protože prý byly pro řidiče nebezpečné či neumožňovaly rozšířit silnici. Nové vysázeny nebyly. A ono zmíněné nebezpečí? Kdo jezdí podle předpisů a dodržuje stanovenou rychlost, kdo se neposilnil před jízdou alkoholem, nebývá mezi havarujícími. Pro ně tedy likvidujeme zeleň? Stromy jsou plíce naší Země. Bez nich bychom nepřežili. Uvědomují si to zodpovědní lidé, anebo jako vždy vítězí nerozum a zájmy některých jednotlivců, kteří na místech, kde zeleň bývala, mají své projekty?

Dívám se občas na televizní »zahrádkářské« pořady. Bývají v nich dobré rady, ale i ty podivné. Nedávno třeba propagovali zahradu, kde namísto stromů a keřů byla kamenná zastavení, cestičky plochých valounů, mezitím malá ploška s květinami a skalkou a nikde ani jeden strom. Jen zelená tráva kosená jako hřiště. To je prý moderní, ale spíše jen módní.

A tak si myslím, že bychom všichni ve svém okolí měli skutečně chránit přírodu, nejen kvůli přemnožené zvěři, ale kvůli nám samým. A likvidovat stromy či přírodu jako takovou by přece jen nemělo zůstat bez odezvy, a někdy i bez postihu. To se týká i odpovědnosti našich radnic.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 13 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.