Ilustrační FOTO - Pixabay

Oslava výročí vylodění spojenců

V Normandii se konaly oslavy 75. výročí vylodění západních spojenců.

Pietní akce zahájili francouzský prezident Emmanuel Macron a britská premiérka Theresa Mayová, kteří se v obci Ver-sur-Mer zúčastnili položení základního kamene budoucího britského památníku. Na severozápad Francie přišlo na 30 000 návštěvníků, dorazilo také zhruba 480 veteránů, především britských.

Právě někdejší britští vojáci stáli v první řadě během ceremoniálu ve Ver-sur-Mer. »Ve společnosti mužů, kteří zde v těch dnech byli, cítíme pokoru. Našim veteránům bych chtěla říci jediné slovo, které je za těchto okolností vhodné: děkuji,« uvedla premiérka Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová. FOTO - wikipedia commons

Macron jí ve svém projevu poděkoval a dodal, že k Mayové cítí přátelství. Britský tisk si ale povšiml, že ministerskou předsedkyni nechal deset minut čekat.

Spojenecká operace Overlord, která začala 6. června 1944, byla největší vyloďovací operací v dějinách vojenství a jednou ze zlomových událostí druhé světové války. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156 000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10 000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.

Britský deník The Times v této souvislosti napsal, že při oslavách Dne D by se nemělo zapomínat na zásluhy Rudé armády v porážce nacistů. »Její oběti dalece přesáhly ty spojenecké,« napsal list v komentáři.

Připomínky bitvy o Normandii začaly už ve středu v anglickém Portsmouthu. Zúčastnili se jich britská královna Alžběta II., americký prezident Donald Trump a další státníci.

Trump oběti bojů druhé světové války připomněl v Normandii na hřbitově v Colleville-sur-Mer, kde je pochováno na 9000 amerických vojáků. Následně měl šéf Bílého domu na programu oběd s Macronem ve městě Caen. V poledne se uskutečnila francouzsko-kanadská ceremonie za přítomnosti kanadského premiéra Justina Trudeaua a večer den připomínání zakončila mezinárodní akce na pláži Juno.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.