FOTO - Pixabay

Thaci se řídí heslem: Svůj k svému

Kosovský prezident Hashim Thaci letos v únoru jako svého poradce zaměstnal muže v minulosti odsouzeného ke čtyřem letům vězení za válečné zločiny, jichž se dopustil během povstání v letech 1998 až 1999.

Podle portálu balkaninsight.com to vyplývá z údajů, které zveřejnila kosovská protikorupční agentura. Zpráva o majetkových přiznáních veřejných činitelů ukázala, že aniž by o tom Thaciho úřad informoval, pracuje pro něj coby poradce Rrustem Mustafa, známý pod vojenskou přezdívkou »Velitel Remi«. Ročně si na této pozici vydělá 18 000 eur (skoro 462 000 korun), o 13 800 eur více než činí roční průměrná mzda v Kosovu. Kromě toho, že působí jako prezidentův poradce, je »Velitel Remi« také v předsednictvu vládnoucí Demokratické strany Kosova.

Internetový portál TrialInternational.org o Mustafovi píše, že v roce 2013 ho soud v Prištině poslal na čtyři roky do vězení za válečné zločiny proti civilistům během konfliktu v Kosovu. Proti rozsudku se odvolal, ale soud vyšší instance původní verdikt potvrdil. Během války v Kosovu působil jako oblastní velitel Kosovské osvobozenecké armády (UCK). Pod jeho velením byli vražděni srbští a kosovští civilisté a jejich majetek rabován a ničen. Jiní zase byli unášeni a drženi v nelidských podmínkách.

Loni v prosinci si Mustafu z nezveřejněných důvodů předvolali vyšetřovatelé působící při zvláštním soudu pro válečné zločiny v Kosovu, který sídlí v nizozemském Haagu.

Prezident Thaci Mustafovi loni v únoru udělil vyznamenání za přínos pro demokracii a nezávislost Kosova. Sám Thaci je podezřelý, že se podílel na obchodu s lidskými orgány, které byly násilně odebírány zajatým Srbům. Podle bývalé žalobkyně Mezinárodního soudu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii Carly del Ponte Thaci v roce 1999 osobně organizoval únos tří stovek kosovských Srbů, kterým lékaři odebírali orgány a Thaci je prodával po celé Evropě. Unesení byli zavražděni. Měl se konat proces, ovšem než k němu došlo, byli za dodnes nevyjasněných okolností zabiti svědci, kteří měli Thaciho usvědčit.

Thaci, který byl za podíl na vraždách policistů v Srbsku v roce 1997 odsouzen na 10 let vězení, si vysloužil přezdívku »miláček Albrightové«, tedy tehdejší americké ministryně, s níž jednal o samostatnosti Kosova. Jak známo, USA tuto samostatnost vynucovaly agresí proti Srbsku.

BalkanInsight připomíná, že v úterý kosovský premiér Ramush Haradinaj z postu politického poradce odvolal Sylejmana Selimiho, dalšího velitele (UCK) odsouzeného za válečné zločiny. Předčasně byl z vězení propuštěn na konci ledna a premiér mu vzápětí přidělil funkci poradce, což tehdy kritizovali západní spojenci Kosova.

(pe, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 14 hlasů.

(pe, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-08 14:59
Být válečným zločincem, na správné straně je výhodné - tresty
jsou pouze symbolické až směšné. I Carle to došlo poněkud
opožděně.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.