FOTO - pixabay

Sísího lidé svévolně mučí a vraždí

Egyptské bezpečnostní složky se na Sinajském poloostrově dopouštějí porušování práv civilistů a v některých případech podle všeho i válečných zločinů. Ve své zprávě to nedávno uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Zároveň vyzvala ostatní státy, aby Egyptu přestaly poskytovat vojenskou podporu.

Vláda v minulosti obvinění z porušování lidských práv ospravedlňovala ohranou frází, že byla nucena zavést bezpečnostní opatření v rámci boje proti terorismu.

Zpráva HRW egyptské bezpečnostní složky viní ze svévolného zatýkání, mučení, mimosoudních poprav, kolektivních trestů, nuceného vystěhovávání občanů a únosů. Mezi oběťmi jsou podle organizace i nezletilí. Zpráva HRW se soustředí na roky 2016-18 a opírá se o satelitní snímky, oficiální prohlášení egyptských úřadů a 54 rozhovorů s obyvateli severní Sinaje i někdejšími armádními a vládními činiteli. Dokument má 134 stran.

Odepíraná lékařská péče

HRW zaznamenala 50 zatčení bez udání důvodů, přičemž ve 39 případech byli tito lidé drženi na tajném místě a neměli možnost kontaktu s okolním světem. Někteří zemřeli ve vazbě v důsledku mučení či nedostatku lékařské péče, uvedla HRW s odvoláním na bývalé zadržené. Zpráva zdokumentovala i 14 mimosoudních poprav!

Egypt na Sinajském poloostrově už roky bojuje proti (před vojenským pučem legálně zvoleným) islámským radikálům. Napětí v regionu se znásobilo v roce 2013 po sesazení prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. V uplynulých letech radikálové útočili ale i blíže k hlavnímu městu, kde se stali terčem útoků i koptští křesťané či turisté.

Několik desítek tisíc obyvatel severní Sinaje, jejíž populace činí asi půl milionu lidí, bylo podle HRW vystěhováno či uprchlo ze svých domovů.

Únosy a tajné zadržování

Dalších několik tisíc lidí bezpečnostní složky zatkly a stovky tajně zadržovaly, uvedla organizace.

Vloni v únoru egyptské bezpečnostní složky zahájily na severu Sinajského poloostrova operaci namířenou údajně proti radikálům věrným teroristické organizaci Islámský stát (IS). V okolí severosinajského města Aríš a u hranice s palestinským Pásmem Gazy úřady podle HRW demolovaly domovy a ničily zemědělskou půdu. Podle nevládní organizace Tahrir Institute for Middle East Policy bylo v letech 2014-18 na severu Sinaje usmrceno 3076 údajných radikálů a 1226 vojáků a policistů, zatímco úřady zatkly více než 12 000 lidí.

Egyptská armáda hromadné demolice popírá a tvrdí, že bezpečnostní složky v souladu se zákonem v oblasti vytvořily nárazníkové pásmo a že obyvatelé, kteří se museli vystěhovat, prý byli odškodněni. Jak, už ČTK neuvádí…

HRW vyzvala Spojené státy, které každoročně Egyptu přispívají částkou 1,5 miliardy dolarů na bezpečnost (zatímco např. na Palestincích šetří), a další zahraniční partnery k zastavení této vojenské pomoci.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.