FOTO - pixabay

Friedman kývl na válečný zločin

Palestinci zvažují podání stížnosti u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v souvislosti s prohlášením amerického velvyslance v Izraeli. Ten uvedl, že židovský stát má právo ponechat si alespoň část okupovaného Západního břehu Jordánu. Jak uvedla ve svém prohlášení palestinská diplomacie, vyjádření velvyslance Davida Friedmana odráží postoj Trumpovy administrativy k židovským osadám. Západní břeh Jordánu okupuje Izrael od války v roce 1967. Území požadují Palestinci jako součást svého budoucího státu.

»Podle jaké logiky si Friedman myslí, že má Izrael právo obsadit části Západního břehu?« stojí v prohlášení palestinského ministerstva zahraničí, ze kterého citovala palestinská agentura WAFA. »Na jaké skutečnosti založil své přesvědčení? Na mezinárodním právu, které zakazuje obsazení území silou? Nebo na skutečnosti, kterou hlásají okupační úřady?« dodalo ministerstvo. Přidalo rovněž ostrou kritiku přímo amerického velvyslance. Podle Palestinců je »nevzdělaný, pokud jde o politiku, historii i zeměpis«.

V osadách na Západním břehu Jordánu žije přes 400 000 Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.

»Za určitých okolností se domnívám, že má Izrael právo ponechat si část, nikoli celý, Západní břeh,« uvedl v rozhoru s listem The New York Times Friedman. Rozsáhlý rozhovor velvyslanec americkému deníku poskytl minulý týden ve své jeruzalémské rezidenci. Mimo jiné v něm obvinil palestinské vůdce z toho, že používají »masivní nátlak«, aby odradili obchodníky od účasti na ekonomické konferenci, kterou tento měsíc v Bahrajnu pořádá Trumpova administrativa.

»Jejich vizí je anexe již okupovaného území, což je podle mezinárodního práva válečný zločin,« napsal už na Twitteru v reakci na interview palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Palestinské velení s Trumpovou administrativou odmítá jednat od té doby, co americký prezident v prosinci 2017 uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a loni v květnu tam z Tel Avivu nechal přesunout americkou ambasádu.

Rozhovor s Friedmanem byl zveřejněn asi dva měsíce poté, co se v podobném duchu vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Těsně před dubnovými volbami uvedl, že jestliže se stane opět ministerským předsedou, začne rozšiřovat izraelskou svrchovanost na okupovaném Západním břehu Jordánu. Vůdce opozice Benny Ganc ho tehdy zkritizoval a vyjádření označil za nezodpovědnou snahu získat hlasy voličů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-11 09:56
Izrael je celý na okupovaném území. Byť tam někdy před 2000 lety
byla nějaká římská provincie Judea. A ze salámu se taky cílevědomě
ukrajuje a šrouby se postupně utahují tu samou dobu. Jen všichni cudně
klopí zrak. Kdepak nějaké mezinárodní právo či dokonce férová
dohoda.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.