Portugalci opanovali Ligu národů

Úřadující mistři Evropy Portugalci po vítězství 1:0 nad Nizozemskem v Portu vyhráli i premiérový ročník fotbalové Ligy národů. Po hodině hry rozhodl čtvrtým gólem v reprezentaci záložník Goncalo Guedes. Vedle 71 centimetrů vysoké trofeje získali Portugalci prémii 10,5 milionu eur.

První vážnější šanci si ve 12. min. vypracovali Portugalci: záložník Fernandes vypálil zpoza vápna do náruče připraveného gólmana Cillessena, který si připsal 50. start v dresu »Oranje«. Po půlhodině hry zkusil Fernandes znovu štěstí, ale jeho střelu na vzdálenější tyč Cillessen vyrazil. V 60. min. přišel rozhodující okamžik. Bernardo Silva naběhl do vápna a přihrál zadovkou Guedesovi, který z hranice šestnáctky překonal Cillessena.

O pět minut později se na druhé straně po Van de Beekově centru dostal k hlavičce Depay, který však na brankáře Patrícia nevyzrál. V 80. min. prověřil Cillessenovu pozornost z dálky opět Fernandes. Za tři minuty se neprosadil střídající Luuk de Jong, jehož pokus Patrício vyrazil na roh.

Chce pokračovat

Ronaldo se tentokrát gólově neprosadil. »Národní tým bude pokračovat s Cristianem i bez něj. Myslím si, že má velký potenciál. Je v něm řada mladých hráčů, kteří se v průběhu let stanou vyspělejšími a lepšími,« řekl po zápase Ronaldo a dodal: »Chci být součástí tohoto projektu, protože se cítím dobře a mám pocit, že mohu týmu pomoci.«

Portugalci vyhráli základní skupinu Ligy národů před Italy a Poláky bez Ronalda, jenž si po loňském MS dal od reprezentace pauzu. Do výběru trenéra Fernanda Santose se vrátil v březnu před úvodními kvalifikačními zápasy o postup na Euro 2020. Přesto se na triumfu v Lize národů výrazně podílel, jelikož v semifinále proti Švýcarům rozhodl hattrickem o výhře 3:1.

Trofej pro fanoušky

Na triumfu v Lize národů ho těšil zejména fakt, že Portugalci zvítězili před vlastními fanoušky, kteří před patnácti lety na evropském šampionátu v jejich zemi přihlíželi finálové porážce od Řecka 0:1. »Mám velkou radost, že jsme tady vyhráli. Portugalci si to zasloužili. Od začátku turnaje nás podporovali a tahle trofej náleží nejen týmu, ale i jim,« řekl Ronaldo, který se trefil na deseti mezinárodních turnajích a s 88 brankami ve 158 zápasech je nejlepším evropským reprezentačním střelcem všech dob.

FINÁLE LIGY NÁRODŮ

Portugalsko - Nizozemsko 1:0

Branka: 60. Guedes. Rozhodčí: Mallenco - Alonso, Yuste - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Dumfries, Van Dijk (oba Niz.). Poločas: 0:0. Diváci: 50 000.

PORTUGALSKO: Patrício - Semedo, Dias, Fonte, Guerreiro - Danilo, Carvalho (90.+3 Neves), Fernandes (81. Moutinho) - Ronaldo, Guedes (75. R. Silva), B. Silva.

NIZOZEMSKO: Cillessen - Dumfries, De Ligt, Van Dijk, Blind - De Roon (81. L. de Jong), F. de Jong, Wijnaldum - Bergwijn (60. Van de Beek), Depay, Babel (46. Promes).