FOTO - internet

Poslanci chtějí, aby ÚS vyslechl Babiše a Hamáčka

Opoziční poslanci v návrhu směřujícímu proti zdanění církevních restitucí navrhují Ústavnímu soudu, aby vyslechl jako svědky premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), stejně jako předsedy poslaneckých klubů obou vládních stran. Měli by osvětlit okolnosti přijetí zákona.

»Je právo každého, kdo se obrací s něčím na soud, navrhovat různé formy důkazů nebo případně vyslechnutí osob, o nichž se domnívá, že mohou osvětlit nebo odůvodnit domněnku, proč se navrhovatel něčeho domáhá. Bude záležet na Ústavním soudu, jak si to vyhodnotí, a je to věc těch, kteří podávají žalobu k Ústavnímu soudu,« reagoval pro náš list místopředseda ÚV KSČM, místopředseda ústavně právního výboru Sněmovny a jeden z předkladatelů zákona o zdanění finančních náhrad  církvím Stanislav Grospič.

Ústavní soud už poslanecký návrh, pod kterým jsou podepsáni zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, obdržel. Není však pravděpodobné, že by návrh opozičních poslanců nadále řešil samostatně. Už dříve totiž dostal jiný návrh proti zdanění finančních náhrad od senátorů s podpisy zástupců KDU-ČSL, ODS i dalších klubů. V minulosti takové situace ÚS řešil tak, že později podané návrhy odmítl pro takzvanou »překážku litispendence« a jejich pisatele přičlenil jako vedlejší účastníky řízení k dříve podanému návrhu. Ani poslanci by tak tedy neměli přijít o možnost uplatnit své argumenty.

Podle opozičních poslanců je novela umožňující zdanit finanční náhrady církvím jen úlitbou vlády komunistům za jejich podporu. Podle opozice šlo o politickou korupci, jejíž »náklady« ponesou církve. »Je o to závažnější, že tato platba je prosazena na úkor třetího, který není účastníkem politické soutěže a neusiluje o získání politické moci,« stojí v návrhu.

»Nikdo nechce, aby se smlouvy s církvemi a náboženskými společnostmi měnily nebo rušily, nebo aby se do nich nějakým jiným způsobem vstoupilo. Trvám na tom, že námi připravený zákon nenarušil právní řád, ani právní jistoty, ani legitimní očekávání,« je přesvědčen Grospič.

Podat ústavní stížnost je právo zákonodárců

Poslanci také žádají o přednostní projednání. Soud má podle nich rozhodnout ještě letos, tedy než změny nabudou účinnost. Cílem je předejít zmatkům a nejasnostem v případě pozdějšího zásahu soudu. Podle Marka Bendy (ODS) poslanecký návrh oproti senátorům více akcentuje nespravedlnost, která je zdaněním způsobena menším církvím.

»Jsem poslední, kdo by někomu bránil nebo vyčítal, že se chová, jak uzná za vhodné, pokud je to v rámci zákonů. Podat ústavní stížnost mají senátoři i poslanci samozřejmě právo. A nechme na Ústavním soudu, ať rozhodne,« zdůraznil pro Haló noviny předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Zdanění finančních náhrad, které navrhli komunističtí poslanci, ve Sněmovně opakovaně prosadily vládní ANO a ČSSD, KSČM a SPD, když přehlasovaly veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května. Církve mají hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, od příštího roku.

Zákon o tzv. církevních restitucích počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

(ku)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 28 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-11 09:43
To se Piráti octli v podivné společnosti. Jen mně udivuje, že v tomto
případě "zapomněli" na svoje úžasné elektronické
"referendum". To by asi dopadlo. A Bartoš by mohl jít hrát do
hospody. Na to jediné ds hodí.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.