Vzkaz z Lidic a Ležáků

Včera uplynulo sedmdesát sedm let od vyvraždění a zničení středočeské obce Lidice německými nacisty. Krátce na to následovala další česká obec Ležáky na východě Čech. Nešlo o jediné obce, které běsnící fašismus hrůzným způsobem vymazal z mapy světa. Zločinná ideologie nacismu na mnoha místech Evropy postupovala ve svých exekucích i jinde. Lze namátkou jmenovat francouzský Oradour, volyňský Český Malín či desítky obcí v Bělorusku, moravské Javoříčko, český Lejčkov a Leskovice atd. Řada zločinných akcí nacistických zabijáků je příliš velká, než aby je všechny bylo možné v krátkém zamyšlení vyjmenovat. Ostatně japonský fašismus se ve svých zvěrstvech nedal vůči tomu německému zahanbit a nezůstal v ničem pozadu.

Neméně závažnější je však to, že druhou světovou válkou hrůzná řešení konfliktů neskončila. Mnohé koloniální a imperiální mocnosti se v boji proti národně-osvobozeneckým hnutím těmito fašistickými zvěrstvy inspirovaly a počínaly si při potlačování hnutí národního odporu proti koloniální nadvládě neméně zběsile. Připomínám palestinský Dajr Jásín, kde izraelští ozbrojenci 9. dubna 1948 zavraždili 250 arabských mužů, žen a dětí, připomínám masakr ve vietnamské vesnici My Lai ze 16. března 1968, kde Američané zavraždili až 504 neozbrojených civilistů, včetně žen a dětí. Jen část vrahů z dob druhé světové války byla potrestána. Z izraelského komanda vraždícího v roce 1948 nikdo, z americké strany, ač vyšetřováno kvůli My Lai bylo čtrnáct vojáků, odsouzen byl z vrahů jediný, jenž nakonec v příjemném vězení strávil jen čtyři a půl měsíce. Za jiný podobný »zákrok« americké armády, k němuž došlo v době Korejské války, mám na mysli korejskou vesnici No Gun Ri, nebyl dokonce americkými soudy nikdo potrestán. Dalo by se pokračovat výčtem vyvražděných vesnic, městeček, měst hrůznými regionálními válečnými konflikty dnešních let, jež rovněž stvořil imperialismus a podporují bývalé koloniální mocnosti Evropy a Spojené státy americké.

Lidice se však staly mementem a pro celý svět varováním. Staly se svědectvím hrůznosti nejen fašistické ideologie, ale i války jako takové. Jmenované obce v Palestině, Koreji či ve Vietnamu nebyly v tamních válkách jediné. Mrtvých civilistů, včetně žen a dětí, bylo nepočítaně. Nejhorší je, že se jich dopustili kromě nacistů za druhé světové války po této válce i ozbrojenci tzv. »demokratických zemí«, od nichž se čekalo, že hrůzy fašismu v jakékoliv podobě již nepřipustí. Také to, že k potrestání vrahů z těchto akcí nedošlo, nebo došlo jen výběrově.

Lidice a Ležáky byly na samém začátku. Svět tehdy přísahal, že už nikdy se něco podobného nebude opakovat a že vrazi budou potrestáni, a mysleli se tím nejen ti, co tzv. plnili rozkaz, ale i iniciátoři tohoto hrůzného činu. Květen 1945 měl znamenat konec hrůzných činů německonacistické moci. Zdálo se, že se nic podobného nebude opakovat. K tomu se zavázali všichni ti, kterým se podařilo nacismus porazit. Brzy však zájmy jistých skupin převládly nad zmíněným závazkem. Došlo k dalším válkám a v nich k novým Lidicím, Oradourům a Českým Malínům. Civilisté umírali a umírají v Jugoslávii, Iráku, Afghánistánu, Sýrii. A všude bychom našli dlouhé ruce amerických vojenských plánovačů. Jaké další války se v jejich myslích připravují, nevíme. Ale každá válka přinese nesmírné utrpení civilistů, zvláště žen a dětí. A těmto válkám by svět měl zabránit. Je to jeho povinnost k odkazu těch mrtvých z Lidic, Ležáků a dalších míst, kde zvítězila nelidská moc.

Kladu si na závěr znovu otázku, o co jde lidem typu Daniela Hermana, když tento rok v Řezně složil opětovný hold na srazu Sudetoněmeckého landsmanšaftu, tedy srazu těch, kteří vyháněli české občany z jejich vlastních obcí. Co sleduje on, jemu podobní a KDU-ČSL otevřenou podporou těchto akcí? Proč slyší na volání bavorského ministerského předsedy, aby se sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu uskutečnil v České republice? To není akt smíření! To je akt plný osobní msty, zášti a vyzdvihování nacistických pohrobků.

Lidice, Ležáky a další české, moravské, slovenské obce musí být mementem odmítnutí smíření se s nacistickým zlem. Fašismu nesmí být dán prostor v žádné podobě.

Stanislav GROSPIČ, místopředseda ÚV KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 115 hlasů.

Stanislav GROSPIČ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


baborj
2019-06-13 09:18
salekiv: problém je ten, že v roce 68 nebyly všichni civilisté
neozbrojení. Viděl jsem dokument, bohužel byl stažen z vysílání, kde
účastníci přímo potvrdili použití zbraní proti tehdejším
oficiálním spojencům. Já vím, určitě budete chtít důkaz, tak
třeba tady, minuta 1:10
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097206490-udalosti-v-kulture/218411
000120820/obsah/638889-novy-dokument-ct-o-srpnu-1968 přiznávají v
dokumentu, že zapálili tank. Na závěr: garantuji Vám, že kdyby
někdo zapálil obrněnce projíždějících vojáků USA přes ČR nebo
na některé z jejich základen, tak toho člověka rozstřílí na
místě, že z něj nic nezbude. Já osobně bych takový útok
neschvaloval, ale nevím nevím, kdybych byl třeba pozůstalým po
obětech útoku na Bělehrad, jestli bych se udržel. A to je období
relativního míru v Evropě. Ne rok 1968, kdy Američané přivezli
Pershingy do Turecka a drnčelo se zbraněmi o sto šest.
miki.13
2019-06-12 14:37
svaty vaclav: člověk jako ty mě opravdu nemůže urazit. Jen si to
urážení a zlobu vybij. Asi už kromě diskuze na HaNo nemáš nic, kde
by ses mohl realizovat. Je mně tě líto.
svaty_vaclav
2019-06-11 21:04
miki.13 – nebýt komunistů, tak jsi dnes někde za Uralem v pruhovaných
hadrech pěstoval brambory pro nadřazenou árijskou rasu, pokud by ovšem
tvoji rodiče neshořeli v pecích některého z nacistických
koncentráků. Dobře si to zapamatuj, hlupáku miki.13.
miki.13
2019-06-11 20:24
Ano, je potřeba si neustále připomínat zločinecké ideologie-
fašismus a komunismus. Jejich propagace a schvalování je v ČR trestný
čin.
svaty_vaclav
2019-06-11 16:11
Nechápu, že protistátní Česká televize neuspořádala 10.6.2019
kontinuální celodenní vysílání k vyvraždění a vypálení
československé vesnice Lidice Němci. Důvodem neuspořádání
kontinuálního vysílání protistátní Českou televizí je, že se z
toho nedalo vytřískat nic antikomunistického.
pleningeri
2019-06-11 11:35
Stejně tak je hanebné, že současný ministr zahraničí zapomíná na
stále přibývající mrtvé civilisty na Donbasu i "díky"
námi dodané munici i děl. Po nástupu Zelenského do úřadu již
povstalecká města opět ostřeluje Ukrajina z kanónů ráže 122 mmm ...
salekiv
2019-06-11 09:35
Když už soudruh Grospič vzpomíná umírající neozbrojené civilisty v
různých koncích světa, je hanebné, že nevzpomene těch, zemřeli u
nás při okupaci SSSR v roce 1968.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.