FOTO - pixabay

Odsouzení bývalého prezidenta Luly bylo účelové

Brazilský ministr spravedlnosti Sergio Moro se jako federální soudce snažil spolu s vyšetřovateli zabránit vítězství Strany pracujících (PT) exprezidenta Luize Inácia Luly da Silva v loňských prezidentských volbách, tvrdí zpravodajský server The Intercept.

Odvolává se přitom mimo jiné na komunikaci Mora s prokurátorem v kauze Lava Jato, největší korupční kauze v Brazílii. Moro i prokuratura tvrzení serveru v neděli odmítli.

Americký server The Intercept v neděli uvedl, že záznamy, které exkluzivně získal, dokládají nezákonnou spolupráci tehdejšího soudce Mora s vyšetřovateli, která mimo jiné vedla k odsouzení exprezidenta Luly za korupci a jeho uvěznění loni v dubnu. Lula, jenž stál v čele země v letech 2003 až 2010, je u velké části obyvatel stále velmi oblíben a byl favoritem loňských říjnových voleb, k nimž ale nebyl po odsouzení připuštěn. Volby nakonec vyhrál krajně pravicový politik Jair Bolsonaro, mimo jiné se slibem boje s korupcí, a za ministra spravedlnosti si vybral Mora, který měl kauzu Lava Jato několik let na starost.

Podle serveru The Intercept Moro během vyšetřování nejméně dva roky soukromě komunikoval o případu s prokurátorem kauzy Lava Jato Deltanem Dallagnolem, což brazilské zákony zakazují. »Soudce má analyzovat nestranně argumenty obžaloby a obhajoby,« uvedl The Intercept. Podle něj Moro několikrát překročil pravomoci, například když prokurátorovi dával rady a snažil se změnit fáze vyšetřování.

Článek rovněž tvrdí, že ze získaných záznamů vyplývá, že prokuratura měla pochybnosti o dostatečnosti důkazů proti Lulovi. Ten do vězení nastoupil loni poté, co byl odsouzen ke 12 letům vězení za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS dostal luxusní byt. Podle obhajoby Lula byt nevlastnil a obžaloba byla postavena na svědectví bývalého šéfa OAS, který vypovídal na základě dohody o snížení trestu.

Lula, proti němuž je vedeno více soudních řízení, vždy označoval obvinění za politicky motivovaná. Po zveřejnění uniklé komunikace mezi Morem a prokurátorem jeho obhájce vyzval k okamžitému Lulovu propuštění.

Prokuratura v neděli v prohlášení uvedla, že prý zveřejněním komunikace server podle ní ohrozil další vyšetřování i životy vyšetřovatelů a jejich rodin. Moro také kritizoval zpravodajský server, že mu nedal prostor se k informacím předem vyjádřit.

Kauza Lava Jato (Automyčka) je největší korupční kauzou v historii Brazílie. Původně šlo o vyšetřování pár skupin podnikatelů kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům. Později vyšel najevo rozsáhlý systém úplatků, v němž figurovali i politici různých stran a řada firem, včetně státní ropné firmy Petrobras a stavebního konglomerátu Odebrecht. Ten uplácel politiky v mnoha latinskoamerických zemích, vyšetřován je například i bývalý prezident Brazílie Michel Temer a několik exprezidentů Peru.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-11 09:20
To, co bylo zjevné každému, kdo myslí hlavou, teď leze na světlo
boží. V kapitalizmu žádná demokracie neexistuje, existuje pouze hra na
ní. Stačí se podívat na ty ksichty. Přes pochybný kriminál byl
zvolen Havel i prosazován restituční zákon. Ve světě je snad více
dobra, ale u moci je de facto zlo. Byť občas v růžových kalhotkách.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.