FOTO - internet

Tokajev zvolen kazachstánským prezidentem

Nedělní prezidentské volby v Kazachstánu vyhrál podle předběžných výsledků úřadující šéf státu Kasym-Žomart Tokajev, který získal skoro 71 % hlasů.

»Kasym-Žomart Tokajev dostal 6,5 milionu hlasů, čili 70,76 % hlasů voličů,« řekl novinářům náměstek předsedy ústřední volební komise Konstantin Petrov podle agentury TASS. Volební účast podle komise dosáhla 77,4 %.

Z voleb poprvé po téměř třiceti letech vzešel jiný vítěz než Nursultan Nazarbajev (78), který této středoasijské zemi vládl od roku 1990 a Tokajeva (66) doporučil za svého nástupce. Vítězství Nazarbajevova spojence se tak všeobecně očekávalo.

O funkci prezidenta se ucházelo sedm kandidátů, ale kromě úřadujícího prezidenta neměli ostatní velkou šanci na úspěch. Druhý nejúspěšnější kandidát, opoziční aktivista Amiržan Kosanov, získal podle předběžných výsledků podporu necelého půldruhého milionu voličů, tedy 16,02 % hlasů. Výsledky ostatních uchazečů se pohybují mezi jedním až pěti procenty hlasů.

Nazarbajev byl v roce 2015 popáté a naposledy zvolen prezidentem skoro 98 % hlasů. Jeho mandát měl vypršet v dubnu příštího roku. I po březnové demisi si Nazarbajev ponechal značný vliv na správu země, zůstal v čele bezpečnostní rady státu a předsedou de facto monopolní politické strany Světlo vlasti. Dariga Nazarbajevová, nejstarší ze tří dcer bývalého prezidenta, převzala po Tokajevovi funkci předsedkyně Senátu.

Podle některých analytiků je vítězství úřadujícího prezidenta Tokajeva, loajálního Nazarbajevovi, důležité pro stabilitu země a pozitivní zejména pro její sousedy Rusko a Čínu, stejně jako pro zahraniční investory. Kazachstán je významným vývozcem ropy a dalších surovin.

Tokajev před volbami sliboval pokračovat v díle svého předchůdce. Jedním z jeho prvních rozhodnutí jako úřadující hlavy státu bylo přejmenovat hlavní město Astanu na Nur-Sultan na Nazarbajevovu počest.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.