FOTO - pixabay

Moldavské soupeření

Dvě soupeřící moldavské vlády včera uspořádaly souběžně svá zasedání a vzájemně se obvinily z pokusu uzurpovat moc.

O víkendu se vůdci proevropského opozičního svazu ACUM a proruští socialisté prezidenta Igora Dodona dohodli, že vytvoří společnou koaliční vládu v čele s opoziční vůdkyní Maiou Sanduovou a cílem potírat korupci a odstavit od moci Demokratickou stranu (PDM) kontroverzního oligarchy Vlada Plahotniuka. Tato druhá nejsilnější parlamentní strana ale tvrdí, že koalice nebyla uzavřena ve stanovené lhůtě, odmítá uznat novou vládu a trvá na tom, že zemi dál spravuje kabinet premiéra Pavla Filipa, vzniklý ještě před volbami.

Krize hrozí ještě více destabilizovat jednu z nejmenších a nejchudších zemí Evropy, ve které Západ a Rusko soupeří o vliv. Spojené státy, Evropská unie a Severoatlantická unie vyzvaly obě strany ke zdrženlivosti. Rusko uvítalo vytvoření nové vlády a vyjádřilo očekávání, že se situace brzy stabilizuje.

Šéfka ACUM Maia Sanduová o víkendu složila přísahu jako šéfka vlády a její vláda se sešla v budově parlamentu, zatímco Filipův kabinet se setkal v sídle vlády, obklopeném policisty a příznivci Demokratické strany. Dohoda Sanduové se socialisty vyvedla moldavskou politiku ze slepé uličky, ve které uvázla po únorových volbách, ochromujících akceschopnost parlamentu. Ale ústavní soud rozhodl, že Sanduová a Dodonovi socialisté promeškali lhůtu k vytvoření vlády a že by se měly konat předčasné volby. Toto rozhodnutí Sanduová a Dodon budou ignorovat, poznamenal Reuters.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.