Ilustrační FOTO - Pixabay

Británie by se měla vzpamatovat

Velká Británie má novou mediální hvězdu, profesora Manchesterské univerzity Davida Olusoga.

Olusoga je historik, v rozhlase BBC moderuje vlastní pořad, vystupuje také v různých televizních pořadech. Jeho matka je Angličanka, otec Nigerijec. Jeho názory mnohdy šokují.

Dekolonizace minulosti

Například tento: Země (Británie) se nakonec musí vzpamatovat. Musí přestat žít svými imperiálními iluzemi. Musí se stát »normálním státem«. Musí si uvědomit, že není návratu do imperiálního zlatého věku, který se vyznačoval krví a zločiny. Nic z toho se už nevrátí. Je čas »dekolonizovat svou minulost«, aby se dalo žít dál.

Olusogova slova otiskl levicový deník Guardian v článku, který byl hlavně věnován 75. výročí otevření druhé fronty. Autor uvádí:

»Nás Brity nutí oslavovat v okamžiku, kdy jsme v jasné degradaci kvůli brexitu. Nutí nás oslavovat mýtus, že my Britové, jsme zvítězili nad Německem, snad jen s malou pomocí Američanů a Rusů. Tento mýtus posiluje přesvědčení o naší výjimečnosti. Zkoušíme schovat za heroickým mýtem naši špinavou minulost, kdy se na krátkou dobu spojila naše námořní síla a průmyslový potenciál a kdy jsme začali okrádat a zotročovat celé národy. Tímto mýtem se pokoušíme ohradit se od budoucnosti, která v nás vyvolává strach.«

Olusoga doporučuje vzít si příklad z Nizozemska. I to má za sebou bohatou koloniální minulost, ovšem jeho obyvatelé se uměli smířit s realitou. Chápou, že »zlatý věk« se prostě stal minulostí. Nizozemci nejsou podle Olusogy dokonalí, ale tvoří národ, kde nejsou »revanšisté - brexitáři«, kteří by snili o znovuzrození pirátského hrdinného ducha, chápou realitu a budoucnosti se nemusí bát.

»Pokud se vzpamatujeme ze svých mýtů za použití čichací soli reality, můžeme začít dekolonizaci naší historie a našich představ o sobě. Británie se může stát poslední zemí, která opustí Britské impérium,« uzavírá profesor.

Vraťte nakradené!

Olusoga je britskými komentátory vnímán jako historik nové generace, který získává i politickou prestiž. Má již následovníky, většinou Brity, jejichž kořeny jsou částečně v bývalých koloniích. Vystupují například za návrat historických artefaktů, které koloniální Británie nakradla po celém světě.

Kurátorka Londýnského univerzitního muzea Subharda Dasová uvádí, že »dekolonizace minulosti je jen nástrojem dekolonizace celé společnosti bývalého impéria«. Pak bude, podle představ Dasové, třeba najít nové elity očištěné společnosti. Ne ty, které podporovaly mýty o minulosti, ale ty, které se nebudou bát žít v budoucnosti.

Nudní bledí Britové

Guardian jen suše glosoval: »Koncem tohoto století budou nudní bledí Britové v menšině, silnějšími se stanou ti, jimž se říká Britové 2.0. Už začínají přicházet.«

(jo)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(jo)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.