Ilustrační FOTO - Pixabay

V Tasmánii bez pohlaví

Tasmánie se stala prvním australským státem, který zrušil povinnost uvádět v rodném listu informaci o pohlaví. Návrh zákona, který byl podle stanice BBC v místním parlamentu schválen navzdory nesouhlasu místní vlády, má podle opozice zajistit transgenderovým osobám a jejich rodinám uznání a respekt před zákonem.

»Jedná se o skutečně historický okamžik,« řekla po hlasování předsedkyně dolní komory tasmánského parlamentu Sue Hickeyová, která se vyslovila pro přijetí návrhu. Transgender je označení pro osoby, jež se neidentifikují s pohlavím, se kterým se narodily.

Podle vyjádření vlády australského ostrova opozice dostatečně nezvážila dopad všech pozměňovacích návrhů. Osoby starší 16 let mohou totiž nově požádat o změnu údajů o pohlaví v oficiálních dokumentech, a to i bez souhlasu rodičů.

Možnost co nejsnazší změny pohlaví v dokladech je jedním ze základních požadavků bojovníků za práva transgenderových osob. Kritici tohoto opatření se však obávají, že se tím otevírá možnost pro muže s nekalými úmysly.

Tasmánie jde teď nejdál. I když několik amerických států, Německo, Pákistán či Nepál už nabízí možnost vyplnit v rodném listu u kolonky pohlaví třetí, neutrální variantu. V Berlíně pak pro osoby třetího pohlaví staví už i záchodky.

V České republice musí podle ČTK rodný list obsahovat údaj, zda je osoba muž, nebo žena. Úřední změna pohlaví je povolena pouze po chirurgickém zákroku, jehož součástí je i sterilizace.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.