Ilustrační FOTO - Pixabay

Vznikne mapa znečištění ČR

Přes 33 000 potenciálně kontaminovaných lokalit v ČR zmapuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Vytvoří databázi s informacemi o těchto místech, například míře jejich kontaminace či riziku.

Především z leteckých a satelitních snímků vytipovali odborníci zhruba 33 000 lokalit, které mají některé charakteristiky kontaminovaných míst. »V tuto chvíli začínají týmy projíždět území ČR a vyhodnocovat jednotlivé lokality, jestli tam kontaminace je, jak je závažná, jaký druh, jestli vyžaduje sanační opatření, nebo zda je tam nějaký vývoj v čase,« řekl ředitel CENIA Miroslav Havránek. Podle CENIA jsou jedním z nejhorších způsobů kontaminace černé skládky, které se nejvíce vyskytují ve Středočeském a Olomouckém kraji.

Agentura tak zahajuje druhou etapu projektu Národní inventarizace kontaminovaných míst, letos v lednu se uskutečnila první fáze. Během ní byly testovány metody mapování míst a systém sbírání informací. Hodnocení se uskutečňuje ve spolupráci s místními správami, s veřejností, s Českou inspekcí životního prostředí a vlastníky pozemků. Výsledky budou poskytnuty krajům. Každé místo bude mít svůj záznam ve výsledné databázi a odborníci stanoví, jak urgentní je stav lokality vzhledem k životnímu prostředí.

»Výsledkem procesu by mělo být, aby se daná místa napravovala,« uvedl Havránek. Projekt bude ukončen vytvořením finální databáze a hodnoticími zprávami v prosince 2021.

CENIA je příspěvkovou organizací ministerstva životního prostředí.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.