Ilustrační FOTO - Pixabay

Turistů z ciziny ubylo, utráceli víc

Příjmy z příjezdového cestovního ruchu v České republice se v letošním prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o 3,5 procenta na 39,9 miliardy korun. Vyplývá to z čísel o platební bilanci zveřejněných Českou národní bankou.

Institut turismu agentury CzechTourism uvedl, že za růstem příjmů jsou mírně vyšší korunové útraty zahraničních návštěvníků během jejich pobytů. Zahraničních turistů, kteří se letos od ledna do konce března v ČR ubytovali, totiž proti loňsku nepatrně ubylo.

K nárůstu příjmů z příjezdového cestovního ruchu přispěli především jednodenní návštěvníci, uvedla mluvčí CzechTourismu Michaela Klofcová. Každý z nich v 1. kvartálu utratil v ČR průměrně 4458 Kč. Mezi jednodenními návštěvníky tradičně převažují hlavně Němci a Poláci.

»Do vyšších příjmů se promítl také rostoucí podíl příjezdů z některých významných vzdálených trhů, jako je Čína či USA, a mírně vzrostly i příjezdy turistů z některých arabských zemí, které jsou charakteristické bonitní klientelou orientovanou zejména na lázeňství,« doplnila mluvčí.

Počet zahraničních hostů, kteří se ubytovali v hotelech, penzionech a kempech v ČR, v letošním 1. čtvrtletí klesl po několika letech nepřetržitého růstu. Snížil se o 0,2 % na 2,01 mil. Jejich noclehů ubylo o 2,3 % na 5,30 mil. Podle analytiků se v mírném poklesu začínají projevovat negativní očekávaní, která souvisejí s hospodářským zpomalením západoevropských ekonomik.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.