Ilustrační FOTO - Pixabay

Očekávání lidí se míjí s očekáváním firem

Nejvíce volných pracovních míst je ve výrobě, jde zejména o obsluhu strojů, nekvalifikované dělnické profese a řemeslníky. Firmy velice obtížně shánějí také IT specialisty.

»Tradičně nejvíce lidí chybí v informačních technologiích, podle dostupných údajů aktuálně jde asi o 30 000 IT specialistů. Lidé s touto kvalifikací zkrátka na trhu nejsou volní,« řekla ředitelka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková. Dále je podle ní stále velký nedostatek lidí ve výrobě, a to jak kvalifikovaných, tak nekvalifikovaných.

Největší počet volných míst je u nízkokvalifikované a nízce honorované základní dělnické či manuální profese ve výrobě, obsluze nebo v zemědělství, dodala Alžběta Honsová z agentury Randstad. Důvodem je podle ní jednoznačně nízká mzda. Pak jsou to technické a řemeslné pozice, kde je naprostý nedostatek šikovných lidí. Málo lidí je i ve stavebnictví, dodala.

Nedostatek zaměstnanců ve výrobě je především proto, že tito lidé na pracovním trhu nejsou, ať už jde o kvalifikované profesionály nebo o dělnické profese, doplnil ředitel agentury Hays ČR Ladislav Kučera. Výrobní firmy v posledních letech podle něj navyšovaly své výrobní kapacity, mají množství zakázek a nedostatek pracovních sil je nyní v dalším růstu omezuje.

Z 340 000 neobsazených míst je 107 000 v obsluze strojů a zařízení, 90 000 míst je v kategorii pomocných a nekvalifikovaných pracovníků a na třetím místě s 66 000 jsou řemeslníci a opraváři. Především jsou to kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci, kteří tvoří polovinu z těchto míst. Dále chybí 30 000 pracovníků ve službách a prodeji. Jde tedy především o těžkou manuální práci, která může být buď nekvalifikovaná, nebo je pro ni třeba vyučení v oboru, uvedl Jiří Halbrštát z ManpowerGroup.

»Všude se mluví o zoufalém nedostatku lidí, ale zároveň si lidé stěžují, že nemohou najít slušnou práci. Výše zmiňované obory opouští hlavně kvůli pracovním podmínkám, přístupu nadřízených a neodpovídající mzdě vzhledem k tomu, co se nabízí na trhu. Očekávání lidí se stále více míjí s očekáváním firem,« upozornil Halbrštát. Firmy se podle něj nedokážou dívat na zaměstnávání lidí jiným způsobem a hledat nové cesty. »V ČR jsme v tomto velmi konzervativní a nedáváme takový prostor lidem s individuálními požadavky, ať už to jsou maminky s dětmi, lidé v předdůchodovém věku nebo zdravotně znevýhodnění lidé. Často dochází kvůli lenosti a předsudkům k úplně nesmyslné diskriminaci,« poznamenal.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.