Pokus o nové 11. září?

Saúdská Arábie se podle očekávání připojila ke svým přátelům z USA a Velké Británie v účelovém obvinění Íránu ze čtvrtečního útoku na dva tankery v Ománském zálivu. Korunní princ Muhammad bin Salmán, kterému už po jeho zjevném zapletení se do loňské vraždy svého kritika, saúdského novináře Džamála Chášukdžího na saúdském generálním konzulátě v Istanbulu, viditelně otrnulo, v rozhovoru s listem Aš-Šark al-Avsat vyzval světové společenství, aby rozhodujícím způsobem zasáhlo. Írán vinu na - podle všeho vykonstruovaných - útocích samozřejmě popřel a za slova britského ministra zahraničí Jeremy Hunta (varoval Teherán před »nemoudrou eskalací« dění v oblasti) si v sobotu předvolal britského velvyslance.

Bylo by vrcholně nelogické, aby se Islámská republika Írán do podobného harakiri pouštěla právě teď. V situaci, kdy nejen Evropa stála na jeho straně v bobtnajícím sporu s Trumpovými USA. Jeden z »napadených« tankerů byl navíc japonský, a vše se semlelo v ten samý den, kdy byl na návštěvě Íránu japonský premiér Šinzó Abe…

Saúdská Arábie, jejíž poslušný sunnitský islamistický režim Washingtonu na rozdíl od toho vzdorovitého šíitského íránského nijak nevadí, nicméně už v sobotu spolu s partnerskými Spojenými arabskými emiráty vyzvala svět k zajištění bezpečnosti trasy tankerů Perským zálivem. Hodně to proto připomíná akci na objednávku – něco jako 11. září 2001 či pokus o letní puč proti Erdoganovi v Turecku!

Aby toho nebylo málo, USA ve stejné době o dalších 90 dní milostivě prodloužily Iráku výjimku z obchodních sankcí týkajících se Íránu. Počínaje zítřkem tak může Irák další tři měsíce odebírat z Íránu elektřinu a plyn. USA tuto výjimku prodlužují s ohledem na obtížnou ekonomickou situaci Iráku po dlouholetém boji proti islámským extremistům (kterým Washington vedle Saúdů přitom v oblasti před nedávnem pomáhal na svět)…

Irák podle agentur odebírá denně 28 milionů kubických metrů íránského plynu a využívá ho kromě jiného v elektrárnách; nakupuje také přímo elektřinu. Irácká ekonomika je s íránskou provázaná i v jiných ohledech - Irák ročně nakupuje zboží za šest miliard dolarů.

USA vloni obnovily proti Íránu ekonomické sankce, když odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Následně začaly udělovat třetím zemím výjimky pro obchodování s Teheránem. A dotyčné země poslušně samozvanému páníčkovi (kvůli byznysu) olizují ruku… Kam ten svět spěje?!

Roman JANOUCH


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 20 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2019-06-19 08:52
@fronda: doufám,že vám došlo, že ve větě: "Jistě Frondo víte,
že za provokací.. vypadlo "v Gliwici"...
velkymaxmilian
2019-06-19 08:47
@fronda: Nebo Mainilský incident. Ten soudruzi povětšinou neznají, nebo
drze zapírají. Na tuto ruskou bezvýznamnou pohraniční ves nedaleko
sovětskofinských hranic, zahájilo 26.listopadu 1939 palbu
dělostřelectvo Rudé armády. Na základě této provokace poté SSSR
Finsko napadl v 1.zimní válce (1939 - 1940). Příkaz k této provokaci
po schválení Kremlem vydal generál Andrej Ždanov, tehdejší velitel
Leningradské vojenské oblasti. Jistě Frondo víte, že za provokací
osobně stáli Reinhard Heydrich a velitel gestapa Heinrich Müller. Pokud
Frondo nechápete, že výše uvedená trojice si může podat ruce, pak
mám pro vás smutnou zprávu, všech pět pohromadě rozhodně nemáte...
fronda
2019-06-19 00:22
Nebo Gliwický incident.
ferdaholub
2019-06-18 07:55
Kam že tento svět spěje? Samozřejmě k totálnímu ovládnutí
světové ekonomiky a to mávnutím ukazováku bez pomoci a na úkor
minulých kolonií, dnes chudých zemí, rozdmýcháváním válek,
samozřejmě za pomoci financí, které jsou odčerpávány z rozpočtů
satelitů jako je na př. Česko,cestou NATO.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.