FOTO - pixabay

Historický duel před opakováním voleb

Dva kandidáti na istanbulského starostu se střetli v historickém televizním duelu, napsala včera agentura AFP.

Média a agentury připomínají, že v Turecku se od nástupu Recepa Tayyipa Erdogana k moci, nejprve jako premiéra a pak jako prezidenta, politické televizní debaty nepořádají. Opakované volby prvního muže největšího tureckého města se budou konat tuto neděli. Ty předchozí z konce března těsně prohrál kandidát Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a ústřední volební komise je na popud prezidentovy strany anulovala.

Binali Yildirim, bývalý premiér a kandidát AKP, v neděli večer debatoval s Ekremem Imamogluem z hlavní opoziční Lidové republikánské strany (CHP) tři hodiny. Imamoglu ve volbách získal zhruba o 13 000 hlasů více než Yildirim. Ten v debatě přenášené hlavními tureckými programy mimo jiné tvrdil, že na jeho úkor »byly ukradeny hlasy«. Moderátor musel kandidáta vládní strany opakovaně usměrňovat, protože porušoval pravidla debaty, napsala agentura AP.

Imamoglu svého protivníka označil za »lháře« a zopakoval, že se nadále považuje za »zvoleného starostu«, který byl zkrácen o svá práva. Politik strávil v úřadu 18 dní. Poté začal veřejně upozorňovat na plýtvání veřejnými penězi za předchozího vedení radnice, v jejímž čele stála AKP. Za svůj web například podle něj zaplatila 80 milionů lir (bezmála 310 milionů korun).

Yildrim při debatě připomínal svou zkušenost s řízením resortu dopravy. Istanbul s 16 miliony obyvateli je podle společnosti Inrix po Moskvě druhým městem nejvíce sužovaným dopravními zácpami. Zpravidla zde trvá cesta do práce hodinu, ale ve špičce se může protáhnout na 106 minut, uvedla společnost TomTom.

Imamoglu kandidátovi AKP odvětil, že »nemá právo cokoli slibovat«, protože jeho strana v Istanbulu vládne už čtvrtstoletí. Jako starosta zde svou politickou kariéru zahájil i Erdogan. Ten v minulosti několikrát zopakoval, že »ten, kdo získá Istanbul, získá celé Turecko«. Turecký prezident téhož dne před debatou připomněl, že AKP ovládá 25 z 39 volebních okrsků.

Politici dále hovořili například o tom, že volit by měli přijít mladí a ženy, o hospodářství či potřebě dalších zelených ploch. Rozebírali, jak se v Istanbulu vypořádat s velkým počtem syrských uprchlíků, kterých v Turecku žije přes 3,6 milionu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.