Rusko odmítlo vojenskou provokaci USA

Rozhodnutí Spojených států posílit armádní jednotky na Blízkém východě je vojenská provokace. Ruským novinářům to včera řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Ohlášené zvýšení stavu amerických vojsk na Blízkém východě o tisíc mužů je vojenská provokace, od níž by měl Washington upustit, řekl ruský diplomat. »Vycházíme z toho, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo, objevují se jen úniky (informací) a veřejné signály. Je ale patrné, že věc spěje k posílení sil a prostředků USA v regionu. To nás velmi znepokojuje,« prohlásil Rjabkov.

Vyhlídky na zachování jaderné smlouvy jsou »stále mlhavější« a mnohé bude záviset na tom, jakou politiku budou prosazovat »naši evropští kolegové«. Moskva je s evropskými partnery v trvalém kontaktu a v příštích dnech v tomto ohledu projeví další »odpovídající úsilí«, řekl diplomat.

Záměr Washingtonu vyslat na Blízký východ dalších tisíc vojáků (údajně chránit americký personál a blíže nespecifikované zájmy v regionu), o němž v pondělí hovořil úřadující ministr obrany USA Patrick Shanahan, včera kritizoval i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. »Rusko je proti krokům, které mohou zvýšit napětí na Blízkém východě,« řekl. »Stále vycházíme z toho, že Írán nepřekročí rámec jaderné dohody a zachová věrnost svým závazkům,« konstatoval rovněž Peskov.

Jenže naštvaný Írán už deklaroval opak. A pokud jde o avizované rozhodnutí Teheránu překročit limit obohaceného uranu, který stanoví mezinárodní dohoda o jaderném programu z roku 2015, Moskva podle Rjabkova jeho motivy chápe, i když ji tento krok znepokojuje.

Neotvírat Pandořinu skříňku

Také Čína, coby důležitý obchodní partner Teheránu, varovala podle ČTK USA před vyvoláváním přílišného tlaku na Írán. Její ministr zahraničí Wang I řekl, že Čínu situace znepokojuje, a vyzval zúčastněné, aby nevytvářeli další napětí. »Vyzýváme všechny strany, aby zůstaly rozumné, zachovaly zdrženlivost… a neotevíraly Pandořinu skříňku. Zejména americká strana byl měla změnit svou mimořádně nátlakovou metodu,« sdělil Wang.

Íránský prezident Hasan Rúhání řekl, že Írán nemá v úmyslu vést válku proti žádnému národu. Přesto již v květnu rozhodl americký prezident Donald Trump o vyslání 1500 příslušníků armády do této neklidné oblasti. »Ti, jež stojí proti nám, jsou skupina politiků s malou zkušeností. Neuspěli navzdory veškeré snaze a přání Američanů přerušit naše vztahy s celým světem a izolovat nás,« řekl íránský prezident. Podle něj se »nepřátelé pokoušejí svými záludnými plány v Íráncích vyvolat beznaděj… Konečným vítězem této války a nátlaku budeme (ale) my,« dodal Rúhání.

Washington tendenčně viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.

Podle Pentagonu se budou nové posily skládat z vojáků, kteří budou v oblasti provádět pozorování a získávat informace, posily zahrnují průzkumné letadlo a obranné rakety.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 27 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-06-19 16:18
Je to sice mimo toto téma, ale rozdíl v tom nevidím. Stále opakovaný
případ sestřeleného letadla: Je to BOHUŽEL prosté, milí
Watsonové: 1/HLUBOKÁ SOUSTRAST SE ZBYTEČNĚ ZTRACENÝMI
ŽIVOTY. 2/V KAŽDÉM KRIMINÁLNÍM PŘÍPADĚ JE NEZBYTNÉ SE HNED
ZPOČÁTKU PTÁT: proč, PROBOHA PROČ, by to dělali Rusové???? V čem
by to byl pro ně prospěch? 3/Obvinit 4 (čtyři) lidi, když se
"nejedná o nějaký samopal". Jde o SOUSTAVU, kterou ovládá
řádově 30 SPECIALISTŮ. Je to vysoce sofistikovaný systém. Sestřelit
letadlo, letící řádově 10 km nad zemí, rychlostí přes 700 Km za
hodinu, 4 lidi nesvedou. 4/Stejný systém měli Ukrajinci od
Sovětského svazu. 5/FAKTOREM O VINĚ JE VŠAK TOTO: PODLE
MEZINÁRODNÍCH A TO LOGICKÝCH PRAVIDEL JE POVINNOSTÍ, OPAKUJI: JE
POVINNOSTÍ TOTO: "KDYŽ NA MÉM ÚZEMÍ PROBÍHÁ VOJENSKÝ KONFLIKT
(COŽ SE STALO), JE MOJÍ POVINNOSTÍ (OPAKUJI: JE MOJÍ POVINNOSTÍ) TOTO
NEPRODLENĚ OZNÁMIT A OKAMŽITĚ (OPAKUJI: OKAMŽITĚ) NECHAT ODKLONIT
(OPAKUJI: NECHAT ODKLONIT) CIVILNÍ LETECKÝ PROVOZ MIMO MÉ
ÚZEMÍ. 6/Toto UKRAJINCI NEUČINILI. PROČ ASI ? PROČ ASI? PROČ ASI?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.