OSN doporučila vyšetřování bin Salmána

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva doporučila zahájit vyšetřování saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a další představitele království v souvislosti s loňskou vraždou novináře Džamála Chášukdžího. Vyšetřovatelka Agnès Callamardová také doporučuje, aby generální tajemník OSN António Guterres zorganizoval mezinárodní trestní vyšetřování tohoto případu.

Chášukdží byl kritikem Rijádu a zabit byl brutálním způsobem loni při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu. Jeho tělo se nenašlo. Okolnosti naznačovaly, že šlo o předem naplánovanou akci, která se nemohla odehrát bez vědomí nejvyšších představitelů v Rijádu, což ale Saúdská Arábie vždy popírala.  Uvádí se v ní, že by se měla prošetřit i možná role korunního prince s ohledem na existující »věrohodné důkazy«. Zpráva, která má 101 stran, obsahuje něco přes deset doporučení. Vyšetřovat by se podle ní měla i možná role bývalého princova poradce Saúda Kahtáního. »Nedospěli jsme v otázce viny těchto dvou mužů k závěru. Soudíme, že existuje důvěryhodný důkaz, který zasluhuje další šetření,« stojí ve zprávě.

Saúdská Arábie zpočátku Chášukdžího smrt popírala, pak přiznala, že byl zabit a postavila kvůli ní před soud 11 podezřelých. Ve zprávě vyšetřovatelky OSN se doporučuje tento soudní proces pozastavit, nemá-li se justice dopustit omylu. V dalším jejím doporučení stojí, že Saúdská Arábie musí odpovědnost za vraždu přijmout a rodině zaplatit odškodné. Dále zpráva doporučuje sankce, které zahrnou prince Muhammada a jeho osobní jmění, pokud se neprokáže, že odpovědnost nenese.

Saúdskoarabský prokurátor, který byl osobně na místě v Turecku, oznámil, že tělo bylo rozřezáno a z konzulátu odvezeno. Dosud se ale nenašlo. »Zvláštní vyšetřovatelka došla k závěru, že se pan Chášukdží stal obětí naplánované vraždy, mimosoudní popravy, za niž je podle mezinárodních zákonů o lidských právech odpovědná Saúdská Arábie,« stojí v textu, který vznikl po půlročním vyšetřování. Callamardová byla v Turecku s týmem forenzních a právních odborníků a informace o OSN doporučila vyšetřovánísvém vyšetřování jí poskytlo také Turecko.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.